Türkiye’de Nüfus Dağılışı Nasıldır?

0

Yurdumuzdaki nüfusun dağılımı nasıldır? Bölge bölge Türkiye’de nüfus dağılışı ile ilgili olarak özet bilgilerin verildiği yazımız.

Karadeniz Bölgesi’nde, kıyı şeridi Türkiye’nin en yoğun nüfuslu alanlarından biri olarak dikkatimizi çeker. Özellikle doğu kesiminde yoğunluk, Türkiye ortalamasının birkaç katını bulur.

Advertisement

Türkiye’de bir bütün halinde en sık nüfuslanmış olan yer Marmara Bölgesi’dir. Çatalca-Kocaeli yarımadalarında çok daha sık olmak üzere, bölgenin hemen her tarafı (Yıldız Dağları bölümü hariç) sık nüfuslanmıştır. Bu kadar sık ve yaygın olarak nüfuslanmış bir başka bölgemiz yoktur.

Ege Bölgesi’nde nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bölgede, nüfusun sık olduğu yerler; içeriye doğru sokulan çukur alanlar ile kıyı ovalarıdır.

Akdeniz kıyıları, batı ve kuzey Anadolu kıyılarına oranla az nüfuslanmıştır. Antalya, Anamur ve İçel kıyı şeritleri ile Çukurova dışında bölgenin nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının çok altındadır. Bunda en büyük etken, Torosların varlığıdır.

İç Anadolu’da yağış azlığına bağlı olarak en az nüfuslu alanlar, ovaların çukur yerleridir. Bu nedenle Konya Ovası, Obruk yaylası ve Tuz gölü çevresi Türkiye’nin en az nüfuslanmış yerlerindendir. Dağlık alanlarda da nüfus azdır. Bir bütün halinde az ve orta düzeyde nüfuslanmış olan bölgede, yoğun nüfuslu en önemli alan Ankara ve çevresidir.

Advertisement

Güneydoğu Anadolu’da nüfus, daha çok Güneydoğu Torosların eteklerinde ve Mardin Eşiği ile Diyarbakır havzasında toplanmıştır. Bu alanların daha yağışlı olması bu yığılmanın başlıca nedenidir.

Yurdumuzda, bir bütün halinde en az nüfuslanmış bölge, Doğu Anadolu’dur.


Leave A Reply