Türkiye’de Yer Göçmeleri Kaymalarını ve Heyelanları Oluşturan Etmenler

0
Advertisement

Türkiye’de yer göçmeleri ve kaymalarını oluşturan etmenler nelerdir? Heyelan nasıl önlenir, nedenleri nelerdir, hakkında bilgi

heyelan

Türkiye’de Yer Göçmeleri ve Kaymaları Heyelanları Oluşturan Etmenler

Karadeniz Bölgesi, heyelânların en fazla görüldüğü yerdir. Özellikle Doğu Karadeniz bölümünde heyelan olayları çok sık görülür. Her mevsimi yağışlı olduğundan Türkiye’deki heyelânların yaklaşık yarısı burada meydana gelir. Diğer bölgelerin de engebeli yerlerinde, özellikle yağışlı dönemlerde heyelan görülmektedir.

Heyelanlardan bazıları, yer şekillerinin. önemli ölçüde değişmesiyle sonuçlanır. Bu yolla birçok heyelan set gölü oluşmuştur.

Türkiye’deki heyelân olaylarının yarıdan fazlası, iklim koşullarına bağlı olarak ilkbaharda meydana gelir. Bu dönemde yağışların artması ve karların erimesi heyelanları artırmaktadır.

Advertisement

heyelan

Heyelanı Etkileyen Faktörler

• Eğimin fazla olması
• Bol yağış
• Tabakaların yapısı
• Tabakaların duruşu

Türkiye’nin her bölgesinde heyelan görülebilmektedir. Ancak toprak kayması Karadeniz bölgesinde özellikle Doğu Karadeniz bölümünde daha fazladır.Bunun başlıca nedenleri; Bölgede arazinin eğimli, yağış miktarının fazla olması, arazide geçirimsiz killi katmanların bulunmasıdır.

Türkiye’de heyelan olayı daha çok ilkbahar mevsiminde görülür.Bu durumun nedeni, yağışlar ve eriyen kar suları ile toprağın bu mevsimde suya doygun hale gelmesidir.

Advertisement
Heyelan

Heyelanların Mevsime Göre Dağılışı

• Türkiye’de heyelan olayı sonucu Tortum, Sera, Abant gibi heyelan set gölleri oluşmuş.tur.
• Heyelanlar her yıl önemli ölçüde can ve mal kaybına neden olmaktadır.


Leave A Reply