Türkiye’deki İlk Kadın Bakan, Prof. Dr. Türkan Akyol Kimdir?

0

Türkiye’nin ilk kadın bakanı kimdir? Prof. Dr. Türkân Akyol kimdir? Prof. Dr. Türkân Akyol kısaca biyografisi. İlk kadın bakan hakkında bilgi.

Türkiye’nin ilk kadın bakanı, Prof. Dr. Türkân Akyol’dur. 12 Mart döneminde 1. Erim Kabinesi’nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na getirilen Akyol, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, göğüs hastalıkları konusunda ihtisas yapan ve 1964’te doçent, 1969’da ise profesör olan Türkân Akyol’un, bir başka özelliği de, seçimle gelen ilk rektör olması.

Prof. Dr. Türkan Akyol

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

Prof. Dr. Türkan Akyol Kimdir?

Türkân Akyol ( İstanbul , Türkiye , 12 Ekim 1928 – Bursa , Türkiye , 7 Eylül 2017 ) Türk siyasetçi, hekim ve akademisyendi. Türk hükümetinin ilk kadın bakanı ve Türk tarihinin ilk kadın üniversite rektörüdür.

İlk yıllar

Türkan Akyol, 12 Ekim 1928’de İstanbul’da doğdu . Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay olan babasının mesleği nedeniyle ilköğrenimini Türkiye’nin çeşitli illerindeki okullarda tamamladı . 1947 yılında İstanbul Erenköy Genç Hanımlar Enstitüsü’nden mezun oldu.

Akademik ve politik kariyer

Türkan Akyol , Ankara Üniversitesi’nde Tıp okudu , 1953 yılında mezun oldu. Göğüs Hastalıkları dalında ihtisas yaptı ve akademik kariyerine mezun olduğu okulda devam etti. 1965 yılında yardımcı doçent, 1970 yılında profesör oldu. 1959-1965 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri , Fransa ve Hollanda’da lisansüstü akademik çalışmalar yaptı.

25 Mart 1971’de Nihat Erim‘in kabinesinde Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı ve Türkiye’de bakanlar kurulunda yer alan ilk kadın oldu. Ancak, aynı yılın 13 Aralık’ında hükümet görevinden istifa etti ve üniversiteye geri döndü.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne seçilen Prof. Dr. Türkan Akyol, ülkemizde üniversite Rektörlüğünü kazanan ilk kadın oldu. Bu görevde 1982 yılında Yüksek Öğretim Kurumu ile yaşadığı anlaşmazlıklar üzerine istifa ettiği tarihe kadar görev yaptı. Erdal İnönü’nün kendisini Sosyal Demokrat Parti’nin (SODEP) kurucu ortağı olmaya davet ettiği 1983 yılına kadar üniversitede ders vermeye devam etti. Prof. Dr. Türkan Akyol partinin genel başkan yardımcısıydı.

1987 genel seçimlerinin ardından İzmir Milletvekili olarak TBMM’ye giren Türkan Akyol , 1991 yılında yasama döneminin sonunda akademik görevine geri döndü. 1992 yılında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı. Süleyman Demirel koalisyon hükümeti 1993 yılında Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olan Tansu Çiller’in kabinesinde bu kez yeniden bakan olarak atandı. Bursa’da onun adını taşıyan bir hastane bulunmaktadır.


Leave A Reply