Tutankhamon Kimdir?

0

Mısır Firavunu çocuk kral Tutankhamon kimdir? Tutankhamon hayatı, dönemi, mezarının bulunması, Tutankhamon ile ilgili bilgi.

Tutankhamon Kimdir?

TUTANKHAMON, Mısır firavunu (İÖ 14. yüzyıl)

Firavun III Amenofis ile Kraliçe Tiy’in oğludur. Firavun Eknaton’un kardeşi olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. 18. Sülale’nin 12. firavunudur. On yaşında Eknaton’un Nefertiti’den olma kızı Prenses Ankhsenamon ile evlendi. Semenkaree’nin ölümünün ardından firavun oldu. Yaşı küçük olduğundan ülkeyi veziri ve firavun naibi ve ordu komutanı yönetti. Sarayını Kahire yakınlarındaki Teb Kenti’ne taşıtarak burayı başkent yaptı. Gerçek adını değiştirerek Tutankhamon adını aldı. Böylece Tanrı Amon ve rahipleri yeniden ön plana çıktılar. Mitanni Krallığı’na yardım için Suriye’ de Hititlere karşı savaştığı sırada 18 yaşındayken öldü. Çocuğu olmadığı için yerine dul eşiyle evlenen veziri Ay geçti.

Bu firavun ününü, 1922’de Howard Carter ve Lord Carnarvon tarafından ortaya çıkanlan mezarına borçludur. Teb’ de Krallar Vadisi’nde bulunan mezarı, soyguncular tarafından soyulmamış olması nedeniyle büyük önem taşır. Kralın mumyası son derece yetkin kakma işleriyle bezenmiş altın bir maske taşır. Mumya içiçe geçmiş üç lahit içinde bulunuyordu. Bunların ilk ikisi altınla kaplanmış tahtadandır. Mumyanın içinde bulunduğu son lahit som altındandır. İki tahta lahit yine altınla kaplanmış olan ve hemen hemen tüm mezar odasını dolduran dört ayrı, büyük sandık içinde bulunuyordu. Mezar odasından başka üç ayrı oda içinde savaş arabası, mobilyalar, heykeller ve krala ait çok sayıda çeşitli eşyalar ele geçti. Bu eserler günümüzde Kahire’ deki Mısır Ulusal Müzesi’nde sergilenmektedir.


Leave A Reply