Tutankhamon Lanetli Miydi?

0
Advertisement

Mısır firavunu Tutankhamon lanetli miydi? bu lanet söylentileri nereden ileri geliyor? Mezarını bulanların başına ne geldi?

Tutankhamon Lanetli Miydi?

Tutankhamon, bugüne kadar en aşağı üç düzine bilim adamının hayatına mal olan bir lanetin kilit noktasıdır. Yalnızca dokuz yıl MÖ 1358-1349 saltanat süren bu firavunun, tarihi açıdan bakıldığında, herhangi bir olağanüstü ilgi çekici bir yanı yoktur. Ancak, mezarının çok geç bulunması, bu mezarın öbür firavun firavun mezarlarının aksine bulunana kadar yağmaya uğramamış olması ve nihayet firavunun laneti meselesinin Tuthankhamon’un mezarı bulunduktan sonra bir çok bilim adamının ölmesi nedeniyle, bu kez bilim adamlarını da düşündürmeye başlaması gibi olaylar, Tuthankhamon’un özel bir önem kazanmasına yol açtı.

Gerçi daha Tuthankhamon’un mezarı daha açılmazdan önce de hayatları esrarlı bir şekilde sona eren arkeologlar vardı. Ama o zaman buna kaderin bir cilvesi gözüyle bakılmıştı. Ne var ki Lord Carnarvon’un 6 Nisan 1923 günü esrarlı bir şekilde ölmesi ve bu ölümü izleyen bazı garip olaylar, görüşlerin değişmesine yol açtı.

Kaynak: Firavunların Laneti
Philipp Vandenberg

Advertisement

Leave A Reply