Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık)

0
Advertisement

Her yıl 12 ile 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası anlam ve önemini anlatan sayfamız.

Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Yazı
Günümüz insanının ihtiyaç duyduğu pek çok eşya, araç, gereç, besin maddeleri vardır. Bunlar, yaşamımızı sürdürmemiz, rahat etmemiz için gereklidir. Bugün evimizde, iş yerimizde kullandığımız araçlar, otomobiller, televizyonlar, radyolar, buzdolapları Türkiye’mizde üretilmektedir. Türkiye dış ülkelerden besin maddesi satın almayan ülkelerden birisidir ve bu durumu da Atatürk’Ün izinden gitmeye borçludur. Ne zamanki Atatürk’ün izinden çıkarız o zaman gıda ürünlerini dahi yurt dışından alırız..

Cumhuriyet döneminde pek çok fabrikalar kurulmuş, çok çeşitli ve nitelikli mal üretilmeye başlanmıştır. Bu nitelikli malların çoğu yurt içinde pazarlanır, bazıları yabancı ülkelere satılıp döviz elde edilir. Elde edilen dövizle petrol başta olmak üzere bazı maddeler alınır. Bunlar fabrikaların çalışması, yeni fabrikaların kurulması için kullanılır. Yeni fabrikaların kurulması, işsizliği önler. Bir çok kişi iş bulur, bir çok aile geçimini sağlar. Kalkınmış, çağdaş bir sanayi ülkesi oluruz.

Hızla artan nüfusumuzun gereksinmelerini karşılamak, iş alanları açmak için ç çalışmalıyız, tutumlu olmalıyız. Paramızı ölçülü harcamalıyız. Arılar gibi, karınca! gibi yazdan kışa hazırlanmalıyız. Kalemimizi, defterimizi, silgimizi, giysilerimi temiz ve düzenli kullanmalıyız. Besinlerimizi iyi korumalıyız, yeterince yemeliyiz çöpe atmak zorunda kalmamalıyız. Ev eşyalarını kullanmada da titiz davranmalıyız kısa sürede hoyratça kullanıp eskitirsek yenisini almak zorunda kalacağız. Başka çeşit eşyalar almaya paramız kalmayacaktır.

Sağlığımızı korumada da ölçülü, tutumlu olmalıyız. Dikkatsiz davrandığımız için hasta olursak; doktora, ilâca para ödemek zorunda kalırız. “Vakit, nakittir.”(para) demişler. Zamanımızı da ölçülü kullanmalıyız. Yirmi dört saatimizi programlamalıyız. Dinlenmeye, çalışmaya, oyuna, okumaya vakit ayırmalıyız. Her yeni gün, yeni görevler, sorumluluklar getirir. Geçmiş günlerin sorunları ile bunlar birleşince üstesinden gelemeyeceğimiz problemlerle karşılaşırız. Başaramayız, başaramayınca kendimize olan güvenimizi yitiririz. Onun için zamanımızı kullanmada tutumlu olmak zorundayız. .

Advertisement

Yurdumuzda üretilen malları kullanmak milli görevlerimizdendir. “Yerli malı yurdun malı, her Türk onu kullanmalı.” sözünü anımsamalıyız. Türk malı kullanırsak fabrikalarımız güçlenir, daha çok, daha kaliteli mal üretirler; çalışanlar kolayca iş bulurlar. Elektriği boşuna harcamak, suyu yersiz kullanmak, yemeği arttırıp dökmek Türk ekonomisine, aile bütçemize zarar verir.

Zaman, para, besin maddelerini, ev eşyalarını, taşıtları kullanmada her zaman tutumlu olalım, yurt ekonomisine katkıda bulunalım.

ÖZLÜ SÖZLER:

* Para da su gibidir; tutmazsan akar gider.

* İşten artmaz, dişten artar.

Advertisement

* Toprağı işleyen, ekmeği dişler.

* Ata malı mal olmaz, kendin kazanman gerek.

* Bugün işten kaçma, yarın avuç açma.

* Bütün acılara dayanılır; yeter ki ekmeğin olsun. (Cervantes)

Advertisement

* Ak akçe karagün içindir.

* Asıl büyük israf, ömrün boşa harcanmasıdır.

* Hem para harcayan, hem de para biriktiren adama ne mutlu. (S. Johnson)

* Vakit nakittir.

Advertisement

* Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

* Zaman öldüren, yaşamını öldürür.

* Ayağını yorganına göre uzat.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?