Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Bilgi

0
Advertisement

Yerli Malları Haftası olarak da bilinen Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası ile ilgili bilgiler, atasözleri ve güzel sözlerin yer aldığı sayfamız.

Yerli Malı Haftası İle İlgili Resimler

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası İle İlgili Bilgi

Zamanı iyi değerlendirmek, eşyaları korumak ve kullanım sürelerini artırma paramızı gerektiği durumlarda harcamak tutumlu olmaktır.

Tutumlu olmadığımızda beklenmedik durumlar karşısında zor duruma düşe geleceğe olumlu biçimde bakamayız. Böylece çevremize de zarar veririz.

Bize yarayan şeyleri bilinçli ve gerektiği zaman kullanmamaz insan olmanın gereğidir. Böyle yapınca çevremizle uyumlu biçimde yaşar, saygınlığımızı ve onurumuzu korumuş oluruz.

Advertisement

Tutumluluk ile cimrilik kavramlarını birbirine karıştırmamamız gerekir. Cimriler, gerektiği zaman gerektiği biçimde mal ve parasını kullanmayan kişilerdir.

Tutumlu olmak sadece para ve mallarımızla sınırlı değildir. İnsan için çok önemli olan “zaman”ı bile en verimli biçimde geçirmeliyiz. Nasıl mı? Olumlu uğraşılar edinmek suretiyle zamanı değerlendirebiliriz.

Eşyalarımızı da en çok verim alacağımız bir şekilde kullanmamız gerekmektedir.

Fabrikalarımızda ve değişik atölyelerde üretilen ürünleri de gereği gibi kullanmalıyız. Hatta kendi ülkemizde üretilen ürünleri kullanıp, paramızın yabancı ülkele gitmesini önlemeye çalışmalıyız. Kendi paramız ülkemizde kaldığı için ülkemiz dal da zenginleşir.

Advertisement

Atatürk 18.2.1923 tarihinde İzmir İktisat Kongresinde bağımsızlığımızı korumamız için, başka ülkelere el açmamak için yerli mallar üretmemizi ve bunları kullanmamız gereğini belirtmiştir.

Böylece 12 Aralık tarihi Yerli Malları Haftası olarak kutlanmaya başlanmış 1993 yılında bu haftanın adı “Tutum, Yatırım ve Türk Malları” haftası olarak değiştirilmiştir.

ATASÖZLERİ

Ak akçe kara gün içindir.

Sakla samanı, gelir zamanı.

Advertisement

Ayağını yorgana göre uzat.

Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

Vakit nakittir.

Güzel Sözler

Yerli imalat arttıkça toplumun refahı da yükselecektir.

Advertisement

Tutumlu, yoksulluğa düşmez (Hz. Ali)

Tutumluluk yoksulun zenginliği, zenginin akıllılığıdır. (Fransız Atasözü)

Bütün acılara dayanılır yeter ki ekmeğin olsun. (CERVANTES)

Advertisement

Leave A Reply