Tutumluluk İle İlgili Kompozisyon

17

Tutumluluk ile ilgili tasarruf ile ilgili kompozisyon. Tutumlu olmanın sonuçları ve nasıl tutumlu olacağımıza dair öneriler içeren kompozisyon / yazı.

tutumlu olmak

Advertisement

Tutumluluk İle İlgili Kompozisyon

Tutumlu Olmak

Tasarruf kalkınmış ve medeni gelişimini tamamlamış toplum ve ülkelerde oldukça önemli bir konudur. Ülkemizinde kalkınması için tutumlu olmalı ve her zaman tasarruflu davranmalıyız. Tasarruf yapmayı bilmeyen bir millet eninde sonunda kara gün yaşayacaktır.

Kültürümüzde özellikle ekmek israfı büyük önem taşımaktadır. Ekmek israf etmek hemen hemen tüm bölgelerimiz de ayıp olarak kabul edilir ve kesinlikle ekmek israf edilmez. Hatta yerde ekmek bulduğumuzda dahi kaldırıp bir köşeye koyarız. Ancak başka konularda böylemiyiz? Ne dersiniz?

Maalesef bu sorunun cevabı kocaman bir HAYIR. Elektrik sarfiyatından yiyeceklere, kıyafetlere hatta son dönemde teknolojinin ilerlemesi ile teknoloji ürünleri ile paramızı da har vurup harman savurmaya başladık. En son çıkan telefon modelleri, bilgisayar konsolları ve ya televizyonlar için eskimese dahi mutlaka yenisini almaya çalışmak son döenmde ülkemizde bir alışkanlık haline geldi. Üretmediğimiz materyalleri hızlı tüketmek ekonomimizi hızla bir dar boğaza sürükleyecektir. Az üretip çok tüketmek toplum için facialara yol açacaktır. Bu şekilde gelişen bir toplumu tarih yazmamıştır. Atatürk’te bunun farkında olduğu için Türk milletini hep üretim yapmaya teşvik etmiştir.

Buna nasıl önlem alacağımızın tek bir cevabı var: Tutumlu olacağız ve her zaman mümkün mertebe tasarruflu davranacağız. Tasarrufa önce evimizden başlayacağız. Evimizdeki elektrik tüketimi ve su tüketimini kolay çözümler ile kısmak hepimizin elinde. Düşük güçte ancak canlı bir ışık veren lambaları seçmek çevirmeli yerine açma kapamalı musluklar kullanmak dahi uzun vadede hem hane ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır.

Advertisement

Ayrıca büyük marketlerde alışveriş yaparken gereksiz ürünleri satın almamak da ülke ve ev ekonomisine büyük paralar kazandıracak tasarruflu ve tutumlu bir davranış modeli olacaktır.

Yokluk yıllarında yaşananları belki şu günün gençliği tam olarak bilemese dahi büyüklerimizden bu yıllara ait zorlukları öğrenmek dinlemek dahi davranış modellerimizde bir değişiklik ve olumlu yönde adım atabilmek için bize fırsat tanıyacaktır.

Daima tutumlu ve tasarruflu olmak bunun yanında çalışkan birer birey olmak hem kendimizi hem de ülkemizi daha iyi noktalara getirecektir. Tutumlu olmak kişinin gelecek dönem hayatını da olumlu etkileyen bir ünsurdur. Bu konuda emeklilerimizi örnek alabilirsiniz.


17 yorum

  1. 6 saat okudum anlamamıştım ama sonunda anladım. ayrıca bunun sınavından 100 aldım. 6saat okuduğuma değmiş

Leave A Reply