Tutumluluk ve Tasarruf İle İlgili Kompozisyonlar, Yazı Örnekleri

17
Advertisement

Tutumluluk ile ilgili tasarruf ile ilgili kompozisyon. Tutumlu olmanın sonuçları ve nasıl tutumlu olacağımıza dair öneriler içeren kompozisyon / yazı.

tutumlu olmak

Tutumluluk İle İlgili Kompozisyon

Tutumlu Olmak

Tasarruf kalkınmış ve medeni gelişimini tamamlamış toplum ve ülkelerde oldukça önemli bir konudur. Ülkemizinde kalkınması için tutumlu olmalı ve her zaman tasarruflu davranmalıyız. Tasarruf yapmayı bilmeyen bir millet eninde sonunda kara gün yaşayacaktır.

Kültürümüzde özellikle ekmek israfı büyük önem taşımaktadır. Ekmek israf etmek hemen hemen tüm bölgelerimiz de ayıp olarak kabul edilir ve kesinlikle ekmek israf edilmez. Hatta yerde ekmek bulduğumuzda dahi kaldırıp bir köşeye koyarız. Ancak başka konularda böylemiyiz? Ne dersiniz?

Maalesef bu sorunun cevabı kocaman bir HAYIR. Elektrik sarfiyatından yiyeceklere, kıyafetlere hatta son dönemde teknolojinin ilerlemesi ile teknoloji ürünleri ile paramızı da har vurup harman savurmaya başladık. En son çıkan telefon modelleri, bilgisayar konsolları ve ya televizyonlar için eskimese dahi mutlaka yenisini almaya çalışmak son döenmde ülkemizde bir alışkanlık haline geldi. Üretmediğimiz materyalleri hızlı tüketmek ekonomimizi hızla bir dar boğaza sürükleyecektir. Az üretip çok tüketmek toplum için facialara yol açacaktır. Bu şekilde gelişen bir toplumu tarih yazmamıştır. Atatürk’te bunun farkında olduğu için Türk milletini hep üretim yapmaya teşvik etmiştir.

Buna nasıl önlem alacağımızın tek bir cevabı var: Tutumlu olacağız ve her zaman mümkün mertebe tasarruflu davranacağız. Tasarrufa önce evimizden başlayacağız. Evimizdeki elektrik tüketimi ve su tüketimini kolay çözümler ile kısmak hepimizin elinde. Düşük güçte ancak canlı bir ışık veren lambaları seçmek çevirmeli yerine açma kapamalı musluklar kullanmak dahi uzun vadede hem hane ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır.

Advertisement

Ayrıca büyük marketlerde alışveriş yaparken gereksiz ürünleri satın almamak da ülke ve ev ekonomisine büyük paralar kazandıracak tasarruflu ve tutumlu bir davranış modeli olacaktır.

Yokluk yıllarında yaşananları belki şu günün gençliği tam olarak bilemese dahi büyüklerimizden bu yıllara ait zorlukları öğrenmek dinlemek dahi davranış modellerimizde bir değişiklik ve olumlu yönde adım atabilmek için bize fırsat tanıyacaktır.

Daima tutumlu ve tasarruflu olmak bunun yanında çalışkan birer birey olmak hem kendimizi hem de ülkemizi daha iyi noktalara getirecektir. Tutumlu olmak kişinin gelecek dönem hayatını da olumlu etkileyen bir ünsurdur. Bu konuda emeklilerimizi örnek alabilirsiniz.

Tasarrufun Önemi

Tasarruf sadece kişiler için değil hem toplum hem de devletler için de çok önemli bir konudur. Tasarrufu hayatın her anına ve her alanına yaymakta başarısız olanlar maalesef hayatlarında da zorluk çekmeye mahkumdurlar ki aynı zamanda bundan diğer insanlarda etkilenecektir.

Peki tasarruf deyince aklımıza ne gelecek. Bir öğrencinin harçlıklarından para arttırması mı yoksa gereksiz ışıkların söndürülmesi mi yoksa gelecek için emeklilik fonlarına kişilerin kendi adlarına para yatırmaları mı? Tamamı aklınıza gelmeli. Çünkü bu saydığımız küçük basit örneklerin tamamı tasarruftur. tasarruf sadece para toplamak için de yapılmaz. Enerji tasarrufu ile çevreyi korumak, yemeklerimizi tasarruflu kullanarak hem hayvan hem de doğal yaşamın devamı için muazzam bir önem arz etmektedir.

Yapılan küçük tasarrufların nelere mal olabileceğini biraz maddi de olsa bir örnek ile açıklamak isterim. Yıllar önce Amerika’da bir hava yolu şirketi nereden tasarruf edeceğini düşünmeye başlamış. tabii ki amaç giderleri azaltmak. O dönem bu şirkette çalışan bir kişi müşterilere ikram edilen sabah kahvaltılarında bir adet zeytin daha az verelim önerisinde bulunmuş. Bu öneri kabul edilmiş ve bu önerinin hayata geçmesi sonucu binlerce dolarlık ekstradan tasarruf elde etmiş şirket. Yani biz bu örneği kendi hayatımıza adapte edecek olursak kapalı televizyonun fişinin çekilmesi, internet kullanılmadığı zaman modemin komple kapatılması gibi mikro düzeydeki tasarruflar geniş zamanda ailelerin bütçelerine olumlu yansırken bu tarz bir tasarrufu binlerce ailenin yapması ile doğadan tükettiğimiz kaynakların da daha az zarar göreceğini kabul etmemiz gerekir. Bir nevi kelebek etkisi gibidir tasarruf etmek.

Advertisement

Tasarruf kelimesi kulağımıza ilk çalındığında belki sıkıcı ve gereksiz bir süreç gibi gözükse bile tasarrufun hayatın her alanına yayılması ile belki de insanlık kurtulacaktır. tasarruf bu kadar önemli bir konudur.


17 yorum

  1. 6 saat okudum anlamamıştım ama sonunda anladım. ayrıca bunun sınavından 100 aldım. 6saat okuduğuma değmiş

Leave A Reply