Tuzla Nedir? Ne Anlama Gelir?

0

Tuzla nedir ne demektir? Tuzlalar ne işe yarar? Tuzlaların genel özelliklei ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız.

tuzla

Advertisement

Yemek tuzunun elde edildiği yerlere “tuzla” denir. İklimi suyun buharlaşmasına elverişli olan yerlerde deniz kıyılarında tuzlalar kurulur. Ayrıca, tuzlu su göllerinin kıyılarında, tuzlu su kuyularının, akarsularının başında da kurulabilir.

Tuzlalar, kilden yapılmış, birbirleriyle bağlantılı geniş tavalar halindedir. Bunların her biri, yerine göre 100-5.000 m2‘ye kadar bir alan kaplar. Sular önce birinci tavalara, ya kendiliğinden akıtılarak, ya da tulumbalarla emilerek doldurulur. Böylece, suyun yoğunluğu kendiliğinden artarken demir hidroksit, kalsiyum karbonat, kil ayrılır. Sonra tuz, lüzumsuz maddeleri de giderilerek, asıl tuz havuzlarına alınır. Burada su buharlaşarak, yoğunluğu daha da artar, sonunda dipte kalın bir tuz tabakası kalır.

Bu tuz tabakası önce bir değirmende kırılıp ufalanır, sonra bol suyla iyice yıkanıp temizlenir. Suyla karışık bir halde olan tuz vakum tesislerinde emilerek uzun, hafif eğimli döner silindirler içine boşaltılır. 200 derece ısının içinden geçirilen ıslak tuzlar kurutulur, dönen bir kalburdan geçirilir, magnezyum oksidi ile karıştırılır, böylece, nemlenip topaklanmasının önüne geçilir. “Sofra tuzu” özel makinalardan geçirilerek paketlenir, piyasaya verilir. Daha iri tuzlar da “mutfak tuzu” adı altında çuvallara doldurulur.

Tuz kuyularında da tuz, toprağın altından maden çıkartılır gibi elde edilir. Soğuk ülkelerde ise buharlaşma çok yavaş olduğundan sular özel kazanlarda kaynatılarak buharlaştırılır.

Advertisement


Leave A Reply