Tuzluya Mal Olmak Ne demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0

Tuzluya Mal Olmak ne demektir, ne anlama gelir? Tuzluya Mal Olmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Deyimin açıklaması hakkında bilgi.

Tuzluya Mal Olmak

Tuzluya Mal Olmak Anlamı;

Çok para vererek satın almak, çok pahalı gelmek anlamında kullanılan bir deyimdir. Bir şeye sahip olmak için değerinden fazla emek sarf etmek anlamında kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Yörük Ahmet obalarına gelen bakırcıdan tencere alıp karısına götürür. Karısı tencereyi görünce çok mutlu olur. Yemek yaparken bu tencereye ne kadar tuz atacağım, sorsaydın bakırcıya der. O zaman gidip sorayım der. Ama bakırcı gitmiştir. Bakırcıyı aramak için yollara koyulur. Ertesi gün yakın bir köyde bakırcıyı bulur. Aldığım tencereye yemek yaparken “ne kadar tuz koyalım” diye sorar. Bakırcı “yarım avuç” der. Unutmamak için yarım avuç, yarım avuç diye tekrarlayarak yola çıkar.

Bu sırada tarlada ekin ekmekte olan bir köylü, yarım avuç lafını duyunca çok sinirlenir. “Ne biçim adamsın, şurada ekin ekiyorum, insan yarım avuç der mi bereketli olsun” der. Derdin demezdin derken adamın elinden kendini zor kurtarır. Aklında en son bereketli olsun kelimesi kaldığı için. “Bereketli olsun, bereketli olsun” diye diye yoluna devam eder.

Biraz ilerledikten sonra bir köyün içinden geçerken, cenazeden gelen köylülerle karşılaşır. Köylüler “bereketli olsun” diyen adama çok sinirlenirler. “Başınız sağ olsun diyeceğine bereketli olsun diyorsun ayıp” diye adamın üzerine yürürler. Kendini zor kurtarıp “başın sağ olun” diye diye yoluna devam eder.

Yolda bir düğün alayına rastlar. “Biz düğün yapıyoruz başınız sağ olsun denir mi, düğünde türkü söylenir” derler.
Türkü söyleyerek yoluna devam ederken avcılarla karşılaşır. Avcılar buna epeyce kızarlar. “Senin yüzünden kuşları kaçırdık. Böyle yürünür mü ayaklarının ucuna basa basa, sessizce yürüyeceksin” derler.

Adam ayaklarının ucuna basa basa kendi obasına girer. Tam çadırından içeri girecekken ahali tepesine çullanıp dövmeye başlarlar. “Ben Yörük Ali beni niye dövüyorsunuz” deyince Ali’yi tanıyıp bırakırlar. “Kusura bakma dün obaya hırsız girdi. Sessizce gelince biz de seni hırsız sanıp dövdük” derler.

Artık iyice sersemlemiş bir şekilde çadırından içeri girerken, kafasını çadırın direğine çarpar. Kocasının geldiğini gören kadın “bakırcıyı buldun mu ne kadar tuz atılacak” diye sorar. Tuz lafını duyan Yörük Ali yere yığılırken “öğrendim ama bu iş bana çok tuzluya mal oldu” der.


Leave A Reply