Tykerb İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Tykerb ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Tykerb yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Tykerb neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Tykerb

Tykerb

Kullanımları

Lapatinib, belirli bir meme kanserini (HER2-pozitif) tedavi etmek için kullanılır. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır.

Tykerb nasıl kullanılır?

Lapatinib kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı bir yemekten 1 saat önce veya 1 saat sonra, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı günde bir kereden fazla almamanız önemlidir.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer bazı ilaçlara dayanmaktadır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenlerden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riski artabilir.

Advertisement

Doktorunuz aksini söylemedikçe, bu ilaçla tedavi edilirken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt kan dolaşımınızdaki bazı ilaçların miktarını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Lapatinib ile kapesitabin veya letrozolün nasıl doğru bir şekilde alınacağı konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Yan etkiler

Mide bulantısı, kusma, ağız yaraları, hafif döküntü, kuru cilt ve uyku sorunu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

İshal yaygın bir yan etkidir ve şiddetli hale gelebilir. İshal oluşursa veya baş dönmesi veya azalmış idrara çıkma gibi ciddi vücut suyu kaybı (dehidrasyon) belirtileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz semptomlarınızı kontrol etmeye yardımcı olacak ek ilaçlar reçete etmelidir. İshaliniz şiddetlenirse, doktorunuzun lapatinib tedavinizi durdurması veya geciktirmesi gerekebilir.

Bu ilaçla tedavi bazen ellerinizin / ayaklarınızın el-ayak sendromu (palmar-plantar eritrodisestezi) adı verilen bir cilt reaksiyonu geliştirmesine neden olabilir. Şişlik, ağrı, kızarıklık, soyulma, kabarcıklar veya ellerin / ayakların karıncalanması / yanması yaşıyorsanız hemen doktorunuza bildirin. Semptomlar ellerinizde / ayaklarınızdaki ısı / basınç ile daha da kötüleşebilir. Uzun süre güneşe maruz kalmaktan, bronzlaşma kabinlerinden ve güneş lambalarından ve ayrıca gereksiz yere ısıya maruz kalmaktan (örn. Sıcak bulaşık suyu, uzun sıcak banyolar) kaçının. Dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın ve koruyucu kıyafetler giyin. Dirsekler, dizler ve ayak tabanları üzerine baskı yapmaktan kaçının (örn. Dirseklere yaslanmak, diz çökmek, uzun yürüyüşler yapmak). Bol kıyafetler ve rahat ayakkabılar giyin. El-ayak sendromunuzun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, doktorunuz semptomları azaltmak veya lapatinib tedavisinizi durdurmak veya geciktirmek için size ek bir ilaç verebilir.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Olağandışı yorgunluk, nefes darlığı, ayak bilekleri / ayaklar gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Hızlı / düzensiz kalp atışı, baş dönmesi, bayılma gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lapatinib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kalp hastalığı (örn. Düzensiz kalp atışı), karaciğer hastalığı.

Lapatinib, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Lapatinib’i kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “idrar söktürücüler” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Lapatinib’i güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Lapatinib kullanırken hamile kalmamalısınız. Lapatinib doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanan kadınlar ve erkekler, tedavi sırasında ve tedaviyi bıraktıktan sonra 1 hafta boyunca güvenilir doğum kontrol formları hakkında sorular sormalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve bu ilacı bıraktıktan sonra 1 hafta boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında bazı “statin” kolesterol ilaçları (simvastatin, lovastatin, atorvastatin), takrolimus, trazodon, digoksin bulunur.

Diğer ilaçlar lapatinibin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da lapatinibin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında deksametazon, simetidin, St.John’s wort, azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), makrolid antibiyotikleri (eritromisin, klaritromisin), HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir, sakinavir gibi), rifamisin (rifabutin gibi), anti-nöbet ilaçları (fenitoin gibi), bulunur.

Lapatinib dışında birçok ilaç, diğerleri arasında dofetilid, pimozid, prokainamid, amiodaron, kinidin, sotalol, makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi) dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir. Bu nedenle, lapatinib kullanmadan önce, kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin.


Leave A Reply