Tyrone Powell Kimdir? Ünlü Oyuncunun Hayatı, Filmleri, Sinema Kariyeri

0
Advertisement

Tyrone Powell Kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü oyuncu Tyrone Powell hayatı, biyografisi, filmleri, sinema kariyeri ile ilgili bilgi.

Tyrone Power

Tyrone Powell

Tyrone Power’ın büyük büyükbabası, ünlü bir İrlandalı komedyen olan ilk Tyrone Power (1795-1841) idi. Tarihçiler tarafından Tyrone Power Sr., ancak çağdaşları tarafından Tyrone Power veya Tyrone Power the Younger olarak bilinir ki babası, hem klasik hem de modern rollerde tiyatroda (ve daha sonra filmlerde) büyük bir yıldızdı. Annesi ‘Patia Power’, aynı zamanda bir Shakespeare oyuncusu ve aynı zamanda saygın bir drama koçudur. Tyrone Edmund Power Jr. (Tyrone Power III olarak da bilinir) 1914’te annesinin Ohio, Cincinnati’deki evinde doğdu. Zayıf, hasta bir çocuk olarak ailesi tarafından daha sıcak güney Kaliforniya iklimine götürüldü. Ebeveynlerinin boşandıktan sonra, o ve kız kardeşi ‘Anne Power’ annesiyle birlikte Cincinnati’ye döndü. Orada oyunculukla ilgili bir saplantı geliştirirken okula gitti.

Annesi tarafından büyütülmesine rağmen, oyunculuk hayallerini teşvik eden babasıyla mektuplaştı. Babasının Chicago’daki ‘Venedik Taciri’nin sahne prodüksiyonunda bir fazlalıktı ve o yıl aniden kalp krizinden öldüğü için onu tuttu. Şaşırtıcı derecede yakışıklı, genç Tyrone yine de Hollywood’da iş bulmakta zorlanıyordu. Birkaç küçük rolde göründü, sonra sahne çalışması yapmak için doğuya gitti. Bir ekran testi, 1936’da 20th Century Fox’ta bir sözleşmeye yol açtı ve hızla başrollere yükseldi.

Yaklaşık bir yıl içinde, çağdaş ve dönem eserlerinde kolaylıkla oynayan Fox’un önde gelen yıldızlarından biri oldu. Rollerinin çoğu, derin olmamakla birlikte renkliydi ve kılıç oyunu, kelime oyunundan daha çok övüldü. Dünya Savaşı’nda Deniz Piyadeleri’nde pilot olarak görev yaptı ve Güney Pasifik’te aksiyon gördü. Savaştan sonra, Nightmare Alley’de (1947) aşağı doğru ilerleyen bir dolandırıcı olarak atipik bir rol için en iyi eleştirilerini aldı. Ancak büyük bir yıldız olarak kalmasına rağmen, savaş sonrası çalışmalarının çoğu dikkat çekici değildi. Önemli sahne çalışmaları yapmaya devam etti ve aynı zamanda film yapımcılığına da başladı. Billy Wilder’ın Witness for the Prosecution’daki güzel performansının ardından Power, Solomon ve Sheba’nın yapımına başladı. Çekimlerin ortasında, George Sanders ile bir düello sahnesi sırasında bayıldı ve hastaneye ulaşamadan kalp krizinden öldü. Üç çocuğu, adaşı Tyrone William Power IV (profesyonel olarak (I) Jr., Tyrone Power olarak bilinir), aile oyunculuk geleneğinde onu takip etti.

Kaynak 2

Tyrone Powell; ABD’li sinema oyuncusudur (Cincinatti 1913 – Madrid 1958).

Advertisement

Üç kuşaktan tiyatrocu bir ailenin oğludur. Kendisiyle aynı adı taşıyan babasının topluluğunda Shakespeare’in Venedik Taciri ile sahneye çıktı (1931). Ertesi yıl sinemaya başladı. Yakışıklılığıyla kısa sürede uluslararası üne ulaştı. İspanya’da Solomon and Sheba (Süleyman ve Saba Melikesi) filmini çevirirken geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Başlıca filmleri:

In Old Chicago (Şikago Yanıyor) 1938, Marie Antoinette (1938), Suez (Süveyş Fedaileri) 1939, The Rains Came (Hint Rüyası/Yağmurlar Gelince) 1939,The Mark of Zorro (Zorro’nun İşareti) 1940, Blood and Sand (Kanlı Meydan) 1941, Black Swan (Siyah Kuğu) 1942, Son of Fury (Kamçılı Medeniyet) 1943, The Razor’s Edge (Şeytanın Kurbanları) 1947, Rawhide (Menzil) 1951, The Long Gray Line (Uzun Gri Çizgi) 1955, The Sun Also Rises (Güneş Yine Doğar) 1957, Witness for the Prosecution (Beklenmeyen Şahit) 1958.


Leave A Reply