Tyrus Wong Kimdir? Ünlü Sanatçının Hayatı, Çalışmaları ve Eserleri

0
Advertisement

Tyrus Wong kimdir ve ne yapmıştır? Çin asıllı Amerikalı sanatçının hayatı, biyografisi, çeşitli eserleri, ödülleri ve çalışmaları hakkında bilgi.

Tyrus Wong

Tyrus Wong (25 Ekim 1910 – 30 Aralık 2016), Çin doğumlu Amerikalı bir sanatçıydı. O bir ressam, animatör, hattat, muralist, çömlekçi, litografer ve uçurtma yapımcısı, aynı zamanda bir set tasarımcısı ve storyboard sanatçısıydı. 20. yüzyılın en etkili ve ünlü Asyalı-Amerikalı sanatçılarından biri olan Wong, aynı zamanda Disney ve Warner Brothers için çalışan bir film yapım illüstratörüydü. O, Works Progress Administration (WPA) için bir muralist ve ayrıca Hallmark kartları için bir tebrik kartı sanatçısıydı. En önemlisi, Song hanedanı sanatından ilham alan Disney’in 1942 filmi Bambi’nin baş prodüksiyon illüstratörüydü. Ayrıca sanat bölümünde, Sebepsiz Asi (1955), Seksen Günde Devri Alem (1956), Rio Bravo (1959), Müzik Adamı (1962), The Great Race (1962), PT 109 (1963), The Green Bereliler (1968) ve The Wild Bunch (1969) gibi birçok filmde set tasarımcısı veya senarist olarak çalıştı.

Tyrus Wong

Wong, 1960’ların sonlarında film endüstrisinden emekli oldu, ancak zamanının çoğunu uçurtma tasarlayarak geçiren bir sanatçı olarak çalışmalarına devam etti. Ayrıca 90’lı yıllara kadar seramik boyamaya, çizmeye ve tasarlamaya devam etti. Film yapımcısı Pamela Tom’un 2015 belgesel filmi Tyrus’un konusuydu. Wong, 30 Aralık 2016’da 106 yaşında öldü.

Erken dönem

Wong, 25 Ekim 1910’da Taishan, Guangdong, Çin’de Wong Gen Yeo olarak doğdu. 1920’de, dokuz yaşındayken, Wong ve babası Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve annesi ve kız kardeşiyle bir daha asla temas kurmadı. Wong, başlangıçta Çin’in Dışlama Yasası nedeniyle Angel Island Göçmenlik İstasyonunda tutuldu. Orada kimliğiyle ilgili sorgulanmayı beklerken babasından ayrıldı. Çoğu Çin göçü Çin Dışlama Yasası tarafından yasaklandığından, Wong ve babası, Çinli Amerikalı sponsorların “kağıt çocukları” olarak varsayılan kimlikler altında yasadışı bir şekilde göç etmek zorunda kaldılar. Angel Island’dan serbest bırakıldıktan sonra, o ve babası başlangıçta Sacramento’ya taşındı. Babası daha sonra aileyi Los Angeles’a taşıdı.

Pasadena’da Benjamin Franklin Junior Lisesi’ne devam ederken, Wong’un öğretmenleri onun sanatsal yeteneğini fark etti ve Otis Sanat Enstitüsü’ne yaz bursu kazandı. Wong, Otis’te tam zamanlı burs almak için liseyi bırakmaya karar verdi. Wong’un babası daha mütevazı bir gelirle yaşadı ve Wong, Otis’te hademe olarak çalıştı. Derslere katılmak için kilometrelerce yürüdü. 1930’da Otis’ten mezun oldu ve Hollywood’da çalışmaya başladı.

Advertisement

Kariyeri

Wong’un kariyeri, Hallmark tebrik kartı tasarımcısı olarak çalışmaktan, birkaç film için set tasarımları ve storyboard’ları içeren Warner Bros. sinema prodüksiyonu (1942–1968) için illüstratör olmaya, Disney için ilham verici bir karikatürist olmaya (1938–1941) kadar uzanıyordu. Projede baş sanatçı olduğu Bambi (1942) için ilham kaynağı olan yemyeşil pastelleriydi. Bambi için yaptığı arka plan resimleri, Song hanedanlığının klasik Çin resimlerinden esinlenmiştir. Birkaç arka plan illüstratöründen biri olarak tanınmasına rağmen, filme tam katkısı birkaç on yıl boyunca büyük ölçüde bilinmiyordu.

Bambi’yi bitirdikten kısa bir süre sonra Wong, Disney animatörlerinin grevi sonucunda Disney stüdyolarından kovuldu. Wong, Disney’den ayrıldıktan sonra 26 yıl boyunca Warner Brothers Studios’ta yapım illüstratörü olarak çalıştı. Daha sonra Hallmark Cards için popüler tebrik kartları tasarladı. 1968’de film çalışmasından emekli olduktan sonra, Wong becerilerini renkli uçurtmalar (genellikle pandalar, akvaryum balığı veya kırkayaklar gibi hayvanlar) yapmaya değiştirdi. Cumartesi günlerini Santa Monica İskelesi’nin kuzeyindeki kumsalda yarattıklarını uçurarak geçirdi.

Ünlü resimlerinden bazıları Otoportre (1920’lerin sonu), Ateş (1939), Yatan Çıplak (1940’lar), Doğu (1984) ve Batı (1984). Bir röportajcıya “şanslı bir sanatçı” olduğunu söyledi. Wong, Mark Wexler’in 2009 tarihli How to Live Forever belgeselinde, gündelik yaşam tarzını ve ölümlülük hakkındaki görüşlerini tartıştığı ve Pamela Tom’un 2015 belgeseli Tyrus’ta yer aldı.

Tyrus Wong

L.A. Chinatown’daki Tyrus Wong tarafından boyanmış ve Fu Ding Cheng tarafından restore edilmiş ejderha duvar resmi (1984) – wikipedia.org

Ödüller

2001’de Çin Amerikan Müzesi, Wong’a Tarih Yapıcıları (Sanat) Ödülü verdi ve o bir Disney Efsanesi olarak görevlendirildi. 2015 yılında, San Diego Asya Film Festivali ona Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdi.

Sergileri

Wong’un küratörlüğünü Bill Stern’in yaptığı “Mid-Century Mandarin: The Clay Canvases of Tyrus Wong” adlı yapıtının ilk kişisel sergisi California Tasarım Müzesi tarafından düzenlendi. 1940’larda ve 50’lerde Pasadena, California’daki Winfield China için yaptığı sofra takımı resimlerine odaklandı ve 14 Temmuz-31 Ekim 2004 tarihleri ​​arasında Los Angeles’ta CAFAM’da gösterildi.

Tyrus Wong: California, Los Angeles’taki Chinese American Museum’daki Retrospektif Sergi, Ekim-Aralık 2004’te çalışmalarını gösterdi. Bu sergi, 93 yaşında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski ve en etkili Çinli Amerikalı sanatçılardan biri olan Tyrus Wong’un eserlerini sergiledi. Yerel bir sanatçı olarak uzun ve öncü kariyerinde Wong, deneyimli bir ressam, duvar ressamı, çömlekçi, litograf, tasarımcı ve uçurtma yapımcısıdır. Sergide ayrıca Wong’un son 30 yıldır yapıp uçurduğu hayali uçurtmalar da yer aldı. Kamu ve özel koleksiyonlardan bu sergi için seçilen bazı parçalar 1930’lardan beri halka açık olarak sergilenmedi.

Advertisement

2007’de Wong, The Art of the Film Illustrator’da yer alan üç illüstratörden biriydi: William B. Major, Harold Michelson ve Beverly Hills’deki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin Büyük Lobi Galerisi’ndeki bir sergi olan Tyrus Wong.

Wong’un çalışması “Now Dig This !: Art and Black Los Angeles 1960–1980”, Hammer Müzesi’nde bir sergi, Ekim 2011 – Ocak 2012’de yer aldı. Çalışmaları aynı zamanda Ocak-Mayıs 2012 tarihleri ​​arasında East Los Angeles College’ın Vincent Price Museum of Art’taki Los Angeles’ta Çalışan Çinli Amerikalı Sanatçılar sergisinde Saat Yuvarlak: Çinli Amerikalı Sanatçılar sergisinde yer aldı. Ağustos 2013’ten Şubat 2014’e kadar, Wong’un çalışmaları San Francisco, California’daki Walt Disney Aile Müzesi’nde Water on Paper, Paint on Sky: The Art of Tyrus Wong başlıklı bir kariyer retrospektifinde sergilendi. Walt Disney Aile Vakfı, sergiyle birlikte ciltli bir kitap yayınladı. 2015 yılında Wong, New York Manhattan’daki Museum of the Chinese in America’da sekiz on yıllık kariyerinin retrospektifinde yer aldı: Water on Paper, Paint to Sky: The Art of Tyrus Wong.

Kişisel hayat

Wong, California, Bakersfield’deki çiftçi bir aileden ikinci nesil bir Amerikalı olan Ruth Ng Kim (伍梅珍) ile Los Angeles Chinatown, California’daki Dragon’s Den Restaurant’ta garsonluk yaptı. 27 Haziran 1937’de Bakersfield, CA’da evlendiler.

Y.C.’de sekreter olarak çalıştı. İlk Çinli-Amerikalı göçmenlik avukatı olan Hong, çocuklarının doğumundan sonra ev hanımı oldu. Çiftin üç kızı vardı: Kay (1938 doğumlu), Tai-Ling (1943 doğumlu) ve Kim (1949 doğumlu) ve iki torunu Kevin Fong ve Jason Fong. Wong’un karısı Ruth Kim Wong, 12 Ocak 1995’te öldü. O, 85 yaşındaydı. Wong, 30 Aralık 2016’da 106 yaşında öldü.


Leave A Reply