U / Ü Harfiyle Başlayan Çiçekler – Baş Harfi U – Ü Olan Çiçek İsimleri

0

U / Ü harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi U / Ü olan çiçek türleri nelerdir? U / Ü Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

U / Ü Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

U / Ü Harfiyle Başlayan Çiçekler

Udumbara Çiçeği

Advertisement

Udumbara Çiçeği

Udumbara çiçeği ağaçların dallarında parazit olarak yetişen bir çiçektir. Youlan Paulo ismiyle de bilinen bu çiçek çapı 7 mm gövdesi 1 mm olan çok küçük bir çiçektir. Üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle görülmesi oldukça zordur. Udumbara çiçeğinin üç bin yılda bir açtığı ve çok nadir görüldüğü inancı üzerine bu çiçek ile ilgili bir inanç gelişmiştir. Budistlerin inandığı efsaneye göre mucize bir çiçektir.

Unutma Beni Çiçeği

Unutma Beni Çiçeği

Unutma beni çiçeği diğer bir adıyla fare kulağı olarak da bilinir. Fare kulağı şeklini anımsattığından ötürü bu adı almıştır. 20 ve 30 cm kadar büyüyebilir ve belli bir süre sonra yaprakları yıldız şekline bürünür. Unutma beni çiçeği yapısı gereği sert olması nedeniyle karasal iklimden hoşlanmaz. Bulunduğu ortam bol güneş almalıdır ve havadar olmalıdır.

Uyku Çiçeği

Advertisement

Uyku Çiçeği

Süs yoncası olarak da bilinir. Bodur ağaççıklar olarak hayatlarını sürdüren bu bitkiler çok fazla boy alabilen bitkilerden değildirler. Standart bir yoncanın etrafında en fazla 15 ile 20 santimetre kadar boylanabildikleri bilinmektedir. Uyku çiçeği temelde soğanlı bir bitki türüdür. Toz kadar küçük olan noktaların birleşmesi ile ortaya çıkan soğan yapıları ve mini soğanlar artmaya başladığı sürece dalları da bu duruma bağlı olarak artmaya başlar.

Üçgüller Çiçeği

Üçgüller Çiçeği

Üçgüller, büyük bölümü bir yıllık, bazısı da çok yıllık olan kısa boylu, otsu bitkilerdir. Çanak ve taç yaprakları beş parçadan oluşan beyaz, pembe ya da kırmızı çiçekleri dalların ucunda başçıklar hâlinde açar. Fiğ ve yonca gibi baklagiller familyasında yer alan üçgüller de değerli yem bitkileridir. Özellikle Kuzey Yarıküre’nin ılıman ve astropik bölgelerine dağılmış olan bu bitkilerin Trifolium cinsinde sınıflandırılan 300’ü aşkın türü vardır


Leave A Reply