U ve Ü Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0

Dünyadaki baş harfi U-Ü olan, U – Ü harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? U – Ü Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

u ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Uganda Kampala
 Ukrayna Kiev
 Umman Maskat
 Uruguay Montevideo
 Ürdün Amman

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Kampala

Kampala, Uganda’nın başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 3.900 feet (1.190 metre) yükseklikte bir dizi tepeyi kaplar ve ülkenin güneyinde, Victoria Gölü’nün hemen kuzeyinde yer alır. Kampala, 19. yüzyılda Buganda krallığının başkenti Mengo’nun hemen kuzeyinde yer almaktadır. İmparatorluk İngiliz Doğu Afrika Şirketi’nin merkezi olarak 1890’da Yüzbaşı Frederick (daha sonra Lord) Lugard tarafından seçildi. Lugard’ın Eski Kampala Tepesi’ndeki kalesi, 1905’e kadar Entebbe’ye taşınan Uganda sömürge idari merkezi olarak kaldı. 1962’de Kampala (1949’dan beri bir belediye) bağımsız Uganda’nın başkenti oldu.

Kampala

Ülkenin en zengin tarım alanında yer alan Kampala, kahve, pamuk, çay, tütün ve şeker ihraç eder. Her ne kadar endüstriyel olarak Jinja’dan sonra ikinci olsa da, kentte çok sayıda yiyecek, metal ürünleri ve mobilya işletmeleri ve bir traktör montaj tesisi bulunmaktadır. Uganda’nın büyük firmalarının çoğunun merkezi ve Victoria Gölü bölgesi için ana pazardır. Kampala’nın teknik bir enstitüsü vardır ve 1970’de bir üniversite olan Makerere Üniversitesi, uzun yıllar boyunca, Doğu Afrika’daki tek eğitim kurumu idi. Kampala ayrıca Uganda Müzesi’ne de sahiptir. Şehir birçok camiye (beyaz Kibuli Camii dahil), Hindu tapınaklarına ve Hristiyan kiliselerine (özellikle Namirembe Anglikan Katedrali ve Rubaga ve St. Peter’in Roma Katolik Katedrali) ev sahipliği yapmaktadır.

KAMPALA HARİTASI:

Kampala, ülkenin karayolu ağının merkezidir ve Kasese’den Mombasa’ya (Kenya) giden demiryolu burada uzanır. Ayrıca Victoria Gölü’ndeki Port Bell (6 mil [10 km] doğu) ve Uganda’nın Entebbe’deki (21 mil [34 km] güney-güneybatı) uluslararası havaalanı mevcuttur.


Montevideo

Montevideo, Uruguay’ın başkentidir. Rio de Plata Halici’nin kuzey kıyısındadır. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in 217 km doğu-güneydoğusunda yer alır. Ülkenin başlıca limanı, politika, kültür, ticaret, endüstri merkezidir. Arjantin ve Brezilya ile birleşen demiryolu-karayollannın kesiştiği noktada bulunduğundan gelişmiş bir artülke bağlantısı vardır. Kentte işlenen yün, et, deri, şarap, tahıl, vb ürünlerin dışsatımı yapıirken dışalımı yapılan ürünler de buradan tüm Uruguay’a dağıtılır. Petrol arıtma, çimento, dokuma, konfeksiyon, sabun, et işleme ve paketleme, buğday öğütme önemli endüstri dallarıdır. Kent aynı zamanda büyük bir balıkçılık limanıdır. Atlas Okyanusu kıyısında Punta Del Este’ye kadar uzanan modern turizm ve tatil tesisleri vardır.

Tarih: 1726’da İspanyollar tarafından kuruldu. 1807-1830 arasında İspanya, Portekiz, Arjantin, Brezilya arasında el değiştirdi. 1830’da Uruguay’ın bağımsızlığını kazanmasıyla başkent seçildi.

Tarihsel Eserleri: Katedral (1790-1804), Belediye Sarayı (1810), kale (18. yüzyıl) İspanyol döneminden kalma başlıca tarihsel yapılardır.


Leave A Reply