Uçak Mutfağı Nasıl Olur?

0
Advertisement

Uçak mutfağı (galley) nasıl olmalıdır? Uçak mutfağının özellikleri, uçak mutfağının işleme şekli, önemi hakkında bilgi.

ucak-mutfagiUçak Mutfağı

Uçak şirketleri tanınmış restoranların yemeklerinin uçaklarında servisinin yapıldığını reklâm aracı olarak kullanırlar. Bu, sık seyahat eden müşteriler için önemlidir. Uçak mutfağında, servisi yapılacak yemeklere son şekilleri verilir. Yemekler hazır gelir. Bu mutfaklarda, deep freez, buzdolabı, fırınlar, derin kızartıcılar vb. saklama, ısıtma gibi pişirmeyi tamamlayıcı üniteler yer alır. Araçlar dar bir sahaya çok muntazam olarak yerleştirilmiştir.

Yiyecekler mutfağa hazır ve porsiyonlanmış olarak gelir, özel servis kapları kullanılır. Uçaklara servis yapan mutfaklar yiyecekleri bu şekilde servise hazır olarak sunarlar. Salata vb. yiyecekler mutfakta tamamlanır. Bu mutfaklar kahvaltı, uzun yolculuklarda öğle ve akşam yemekleri servisleri de yapar. Diyet yemeklerine de yer verilir.

Bu mutfaklarda çok iş yapılmamasına rağmen mutfağı idare eden kişinin mutfaktan, yemeklerden iyi anlaması gerekir. Çok iyi eğitim görmüş uçak personelinden biri genellikle bu işi de üstlenir. Uçak mutfağında çok titiz davranılır, çünkü mutfak, şirketin kâr edebilmesi ve müşteri mutluluğu ile doğrudan ilgilidir.

Advertisement

Leave A Reply