Uçurtma İle İlgili Bilgi

0

Uçurtma nedir? Uçurtma ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı uçurtma hakkında kısa tarihi bilgilerinde yer aldığı sayfamız.


İnce çıtaların meydana getirdiği iskelet üzerine gerilen, ince, renkli kağıtlarla yapılmış, bir oyuncaktır. Rüzgarlı havalarda Uzun bir iple yerden idare edilerek, uçurulur. Birçoğunun üzerinde renkli şekiller, süsler bulunur. Uzunca bir ipin etrafına ince uzun kağıtlar takılarak yapılan kuyruk, uçurtmaya denge sağlar.

Advertisement

Uçurtma, Asya’da çok eskiden beri biliniyordu. Başlangıçta dini törenlerde kullanılırdı. Japonya ile Siyam’da çocuklardan çok büyüklerin İlgilendiği bir oyuncaktı.

Uçurtmayı bilim alanında ilk olarak 1742′ de Benjamin Franklin, atmosferdeki elektriği ölçmek için kullanmıştır. Daha sonra insanlar büyük ve birbirine bağlı uçurtmalar yardımı ile uçmaya da çalıştılar. Le Bris, (1856) ile Maillot'(1806)un başarısızlıkla sona eren denemelerinden sonra 1894’te Avusturyalı Hargrave bu şekilde uçmayı başardı. Sacconey ile Madiot çok sayıda uçurtmanın altına bağladığı sepetlerin içinde birkaç yüz metre havalanabildiler.

Uçurtmadan bazen geminin ipini kıyıya göndermekte de faydalanılır. Birinci Dünya Savaşı’nda da topçu gözetleme işinde uçurtmadan faydalanılmıştır.

Advertisement


Leave A Reply