Uçurtma Sörfü ve Rüzgar Sörfü Arasındaki Fark Nedir?

0
Advertisement

Uçurtma sörfü ile rüzgar sörfü arasındaki temel fark, kitesurfün sörfçünün hem sörf tahtasına hem de uçurtmaya bağlı olduğu bir ekstrem su sporu iken, rüzgar sörfünün sörfçünün sörf tahtasına ve yelkene bağlı olduğu bir ekstrem su sporu olmasıdır.

Rüzgar sörfünde sörfçü, yelkeni uygun şekilde ayarlayarak ve tutarak dalgaların yüzeyinde süzülmek için rüzgar gücünü kullanır. Ancak kitesurfte sörf tahtası sörfçünün ayaklarına takılır ve uçurtma paraşüt gibi çalışır. Uçurtmanın kendisi bir koşum takımıyla sörfçünün vücuduna bağlanır. Uçurtma sörfünden farklı olarak, rüzgar sörfü yolculuğunuz sırasında düşerseniz suya düşersiniz.

Uçurtma Sörfü Nedir?

Uçurtma Sörfü

Uçurtma Sörfü (Kaynak : pixabay.com)

Uçurtma sörfü, insanların büyük bir uçurtma ve rüzgar enerjisi kullanarak sörf yaptığı ekstrem bir su sporunu ifade eder. Suda, karda veya kara yüzeyinde uçurtma sörfü yapabiliriz. Kitesurf’ün bir diğer adı kiteboard’dur ve sörf, yamaç paraşütü, snowboard , kaykay, wakeboard ve rüzgar sörfünün birleşimidir.

Yelken sporları arasında kitesurf, maliyet açısından en ucuzu ve en uygunudur. Uçurtma sörfü yaparken uçurtmanızın boyutunu ve ip uzunluğunu rüzgarın şiddetine göre değiştirmelisiniz. Örneğin, kuvvetli bir rüzgar varsa, aşırı güç durumlarından kaçınmak için daha küçük bir uçurtma kullanmalısınız. Uçurtma sörfünde sörfçüler, rüzgar gücünü belirlemek için bir anemometre veya görsel ipuçları kullanır. Modern uçurtma sörfçüleri, sörfçünün uçurtmanın gücünü azaltmasına izin veren “depower” seçeneğiyle gelen uçurtmalar kullanır.

Rüzgar Sörfü Nedir?

Rüzgar Sörfü

Rüzgar Sörfü (Kaynak : pixabay.com)

Rüzgar sörfü bir yüzey su sporudur. Aslında yelken ve sörfün bir birleşimidir. Ayrıca buna “boardsailing” veya “yelkenli sörf” diyoruz. Rüzgar sörfü başlangıçta 1960’larda Kaliforniya’nın sörf kültürü etrafında bir su sporu olarak ortaya çıktı. Bu spor 1970’lerde kanatlarını Kuzey Amerika’ya kadar genişletti ve daha sonra 1980’lerde tüm dünyaya yayılmaya başladı.

Rüzgar sörfünde sörfçü, yeterli yanal direnç ve stabilite olduğundan emin olarak, yüzgeç veya skeg eşliğinde uzatılabilir bir salma tahtası kullanarak su yüzeyinde hareket eder. Rüzgar sörfünde kullanılan mekanizma, bir yelkenli tekneye binmeye oldukça benzer. Rüzgar sörfü yaparken yapmanız gereken ilk şey tahtaya çıkmak ve çekme ipini tutmaktır. Direk ayağının iki ayağınızın arasında olduğundan emin olmanız gerekir. Daha sonra yelkeni sudan yaklaşık üçte birini çekip rüzgarı tam arkada alana kadar rüzgarın yelkeni döndürmesine izin vermek gerekir.

Advertisement

Uçurtma Sörfü ve Rüzgar Sörfü Arasındaki Benzerlikler

  • Hem uçurtma sörfü hem de rüzgar sörfü aşırı yüzey su sporlarıdır. Ancak karada ve kar yüzeyinde de kitesurf yapmak mümkündür.
  • Rüzgar enerjisine güveniyorlar.
  • Riski yüksek sporlardır.

Uçurtma Sörfü ve Rüzgar Sörfü Arasındaki Fark

Kitesurf, sörfçünün hem sörf tahtasına hem de uçurtmaya bağlı olduğu bir eğlence amaçlı su sporu iken rüzgar sörfü, yelkenin sörf tahtasına ve sörfçüye bağlı olduğu ekstrem bir su sporudur.

Ayrıca rüzgar sörfü sadece açık su yüzeylerinde, özellikle denizde yapılır. Su yüzeyinin yanı sıra kara ve kar yüzeyinde bile kitesurf yapmak mümkündür.

Düşme
Rüzgar sörfü yolculuğunuz sırasında düşerseniz sörf tahtasına bağlı olmadığınız için suya düşersiniz. Ancak kitesurfte bu olmaz, çünkü uçurtma vücudunuza bir koşum takımı ile bağlıdır.

Gerekli Fiziksel Efor
Rüzgar sörfü uçurtma sörfünden daha fazla fiziksel çaba gerektirir. Aslında, fiziğinizi geliştirmeye çalışıyorsanız, rüzgar sörfü sizin için ideal bir fiziksel aktivitedir. Uçurtma sörfü fiziksel olarak nispeten daha az zorlayıcıdır, ancak yelkenin yönünü ve hızını kontrol etmek için bacaklarınızı ve temel denge kaslarınızı kullanmak için fiziksel olarak formda olmanız gerekir.

Sörf Ekipmanı
Uçurtma sörfü için gerekli donanım bir uçurtma, tahta, çubuk ve ipler ve bir koşum takımı içerirken, rüzgar sörfü temelleri arasında yelken, tahta, direk, direk tabanı, bom, kaldırma halatı ve bir teçhizat bulunur.

Uçurtma sörfü ile rüzgar sörfü arasındaki temel fark, kitesurfün sörfçünün hem sörf tahtasına hem de uçurtmaya bağlı olduğu bir ekstrem su sporu iken, rüzgar sörfünün sörfçünün sörf tahtasına ve yelkene bağlı olduğu bir ekstrem su sporu olmasıdır. Rüzgar sörfü yaparken düşerseniz suya düşersiniz ama kitesurfte bu olmaz.

Advertisement


Leave A Reply