Ülkemizin Yetiştirdiği Büyük Aydınlardan Uğur Mumcu Sözleri

0
Advertisement

Uğur Mumcu sözleri. Ülkemizin yetiştirmiş olduğu büyük aydınlardan araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’ya ait olan sözlerden seçmeler.

1. Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.

Uğur Mumcu Sözleri


2. Biz siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir.

Uğur Mumcu Sözleri


3. Bu masum insanlar Yahudi de olur, Arap da, Hristiyan da. Ölenlerde ırk, din ayrımı yapılmaz. Ölen insandır.

Uğur Mumcu Sözleri


4. İmam-hatip liselerini bitirenler neden ilahiyat fakülteleri ve İslam enstitülerine gitmiyorlar da ille de kaymakam, vali, savcı, yargıç ve subay olmak istiyorlar? Bu uzun vadeli eğitim ve bürokratik yerleşim projesini kimler planlıyor?

Uğur Mumcu Sözleri

Advertisement

5. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz.

Uğur Mumcu Sözleri


6. Milliyetçilik, ‘vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak’ edebiyatı mıdır, yoksa ulusun çıkarlarını, onurunu herkese karşı savunmak; yani tam bağımsızlık mıdır? Ülkenin onuru ayaklar altında çiğnenirken, ‘vatan, millet, bayrak’ edebiyatını yani milliyetçiliği sadece kitleleri uyutmak, kandırmak için kullanıp aslında bütün bu değerleri salt kendi siyasal ya da bireysel-sınıfsal çıkarları için kullanmak milliyetçilikse, bunun karşıtı nedir?

7. Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur.

8. Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…

Advertisement

9. Anneler ve babalar, çocuklarını sokak ortalarında eşkiya çetelerince öldürülsünler diye yetiştirmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacaktır. Devlet koltuklarına dayanarak kabadayılık yapanları, sanık sandalyesinde göreceğiz bir gün.

10. Milliyetçilik, sömürücülerin değil; Mustafa Kemal devrimcilerinin bayrağıdır.

11. Anayasaya bakarsanız , kanunlar önünde herkes EŞİTTİR.Uygulamaya göz atarsanız , insanlar ÇEŞİT ÇEŞİTTİR.

12. Kalkınıyor ve gelişiyor muyuz? Başbakanımıza sorsanız , öylesine kalkınıyoruz ve gelişiyoruz ki , bizi yabancılar kıskanıyor! (7 Kasım 1985’de Cumhuriyet gazetesindeki yazısından)

Advertisement

13. Türkiye’de yayımlanan gazete ve dergilerin kaçı halkın öz sorunlarını yazmaktadır?

14. Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.

15. Gülümsemek…Bu bir insanlık belirtisidir.

16. Halkını insan gibi yaşatmayan devlet, ne milli devlettir, ne demokratik, ne de sosyal devlettir. Sadece bir sömürünün adı ve aracıdır.

Advertisement

17. Din,kutsal bir duygu.İnsanla Allah arasında kalması gereken bir alan.Ancak görülüyor ki,siyasal akımlar,dini Allah ile kul arasındaki kalması gereken yerden çıkarıp siyasetin aracı haline getiriyorlar.


Leave A Reply