Ukrayna Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Ukrayna – Ukrayna ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

ukrayna bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Ukrayna;

  • Yüzölçümü: 603.700 km2.
  • Başkenti: Kiev.
  • Dil: Ukraynaca.
  • Din: Hristiyan (çoğunlukta Ortodoks, az sayıda Protestan, Katolik), Müslüman, Musevi.
  • Para birimi: 1 grivna = 100 kopik.
  • Başlıca kentleri: Kharkiv (eski Harkov), Dnyepropetrovsk, Donetsk, Odessa, Zaporizhzhya, Lviv (eski Lvov), Mariupol, Luhangsk, Mayikivka, Sivastopol, Simferopol.

Güneydoğu Avrupa’da devlettir. Doğu ve kuzeydoğudan Rusya Federasyonu, kuzeyden Beyaz Rusya, batıdan Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneyden Romanya, Moldova, Karadeniz ve Azak Denizi ile çevrilidir.

Advertisement

Yüzey Şekilleri;

Yüzey şekillerinin dağılımı çeşitlilik gösterir. Güneydoğuda Don yüksek düzlükleri, kuzeybatıda Volhynia ve Podolya yaylaları ve Sarmat düzlüğü, batıda Transkorpat Bölgesi’nin yay biçiminde çevreleyen Karpat Dağları, güneyde Kırım Dağları başlıca yer şekillerini oluşturur. Çernigov-Kiev-Volhynia-Lvov doğrultusunun kuzeybatısında uzanan yüksek yaylalar, yoğun orman örtüsüyle kaplıdır. Güneyde seyrek ağaçlı düzlükler yer alır. Bu bölgenin bir bölümü lös toprakları, güney ve doğuya açılan geniş bir bölümü ise karatopraklarla (çernozyom) kaplıdır. Karadeniz kıyısında geniş ve düz kıyı ovaları uzanır. İki önemli ırmaktan (batıda Dnyestr ve orta bölümde Dnyepr) karaiçi suyolu ulaşımında yararlanılır. Dnyepr üzerinde barajlar kuruludur. Her iki ırmak çeşitli kollarla beslenir. Tuna Irmağı’ nın aşağı çığırının bir bölümünü, Romanya-Ukrayna sınırını oluşturur. Bug Irmağı tümüyle Ukrayna toprakları içinde akar.

ukrayna

Kaynak: pixabay.com

İklim;

Karadeniz kıyı kesiminde, ovaların yer aldığı alanda iklim oldukça yumuşak, Karpatlar kesiminde serttir. Genelde yaz sıcaklık ortalaması 20°C, kış ortalaması 6°C’dir. Yağışlar dengesiz bir biçimde yıla dağılmıştır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülkenin en yoğun ormanlık kesimi Karpat Dağları ve kuzeybatı bölgesidir. Öteki bölgeler, bozkır bitkileri, seyrek ağaçlarla kaplıdır. Hayvan varlığını koruma altına almak amacıyla koruma alanları oluşturulmuştur.

ukrayna

Kaynak: pixabay.com

Ekonomisi;

Tarım: Ukrayna bozkırları, Avrupa’ nın en önemli buğday ambarlarından biridir (dünya buğday üretiminin % 5’i). Mısır, çavdar, yulaf, arpa, patates, şekerpancarı, keten, üzüm ve kavun yetiştirilen öteki önemli tarım ürünleridir.

Advertisement

Hayvancılık: Hayvan yetiştiriciliği yaygındır (sığır, domuz, koyun, keçi). Ayrıca, kürkü son derece değerli kuzey (gümüş tilki) tilkisi üretilir. Balıkçılık, Karadeniz kıyıları, özellikle Azak Denizi’nde yoğunluk kazanır.

Doğal Kaynaklar: Ülke yeraltı kaynakları (demir filizi, kömür, antrosit, manganez, titanyum, petrol, doğal gaz) açısından son derece zengindir.

Endüstri: Demir-çelik lokomotif, vagon, gemi, uçak, tarım makineleri, traktör, vinç, şeker, kimya, dokuma, plastik, otomotiv, dayanıklı tüketim mallan, temel endüstri etkinlikleridir.


Leave A Reply