Ülser Nedir? Ülserin Sebepleri Nelerdir? Ülser Ağrılarına Ne İyi Gelir?

0

Ülser nedir? Ülser hastalığının belirtileri nelerdir? Ülser ağrısına ne iyi gelmektedir? Ülsere iyi gelen tarif ve yiyecekler nelerdir?

Ülser

Kaynak: pixabay.com

Ülser nedir?

Genelde halk arasında “mide yanması” olarak bilinen ve bu şekilde adlandırılan ülser, yaşadığımız ülkenin beslenme alışkanlıklarıyla ve bireylerin genelde beslenme tarzlarına çok fazla dikkat etmeyişlerinin de sebebiyle çok yaygın olarak görülebilen bir sağlık problemidir.

Bahsettiğimiz bu beslenme alışkanlıklarının ve düzensiz beslenme probleminden önce, midede bu tip bir problemi meydana getiren yani ülsere neden olan bakteri, tıp biliminde “helicobacter pylori” olarak adlandırılan bir çeşit bakteridir. Bahsedilen bakteri vücuda girdiğinde, hem on iki parmak bağırsağının etrafında bulunan hem de midenin etrafında bulunan bir çeşit mukus tabakası olarak bahsedebileceğimiz koruyucu tabakayı ciddi anlamda zedeleyebilmektedir.

Bu zedelenmeyle birlikte, midede yer alan asit daha çabuk etkilenme durumu bulunan alt tabakalara geçmekte ve sağlık açısından sıkıntı yaratıcak durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sıkıntılar bireyin bünyesinde özellikle mide bölgesinde hazımsızlık hissetmesi, yanma durumunu hissetmesi ve sürekli gaz problemi yaşamasıyla birlikte kendisini göstermektedir.

Mide ülserinin oluşum sürecini göz önünde bulundurulursak, eğer bu hastalık daha başlangıç seviyesindeyken tespit edilebilirse çok daha kolay tedavi edilebilmektedir. Çünkü şikayetlerini dikkate alıp doktora giden hastaların bu bilinçli hareketleri, mide asidinin dokulara daha faxla yaralar açacağı süreçlerin yaşanmasının önüne geçmesine katkı sağlamaktadır.

Ülser hastalığının belirtileri nelerdir?

  • Mide ekşimesi olarak adlandırılabilecek kişinin ağzına ekşi ve acı bir tat gelmesi durumunun yaşanması, midenin anlamdırılamayacak şekilde ağır hissedilmesi ülser hastalığının daha yeni yeni başladığına delalettir. Bu tür şikayetleri olan bireylerin mutlaka şikayetlerinin artmasını beklemeden bir muayene olmaları önerilir.
  • Çünkü henüz başlangıç aşamasında olan bu hastalığa müdahale ederek ortadan kaldırmak çok daha kolay ve mümkün olmaktadır. Semptomlara dikkat edilmezse salgılanan asitle birlikte safra salgısında azalma, sinirsel olarak sürekli gergin bir yapıda olma, midenin en ufak koşula hassasiyet göstermesi, karaciğerin gün geçtikçe hassaslaşması gibi belirtiler de birbiri ardına görülebilecektir.
  • Bu belirtilerden de sonra artık iyice ciddi bir hal alacak olan mide ülseri; sürekli baş ağrısı, sürekli terleme, mideden başlayan şiddetli ağrıların sırt bölgesine doğru yayılması, sıklıkla kusma durumları, gece uykularının sürekli mide ağrıları yüzünden bölünmesi, sık sık kusma gibi de belirtilerle zirve yapar. Artık bu şartlar da meydana çıktıktan sonra doktora görünmek kaçınılmaz sondur.

Ülser ağrısına ne iyi gelmektedir?

Ülsere iyi gelen durumlar, tarifler ve yiyecekler şu şekilde özetlenebilir;
  • Mide ülseri söz konusu olduğunda, her şeyden önce kişinin tamamen beslenme düzeninde çok hassas davranması gerekmektedir. Günlük alışkanlıklarında yer alan beslenme ürününün çoğunu hayatından çıkartmak zorunda kalabilecek ülser hastaları; en basit olarak sosis, salam, sucuk, baharatlı tüm yiyecekler, acı tüm yiyecekler, tuzlu tüm yiyecekler, kızartılarak yapılan tüm yiyecekler ve doymamış yağ içeren tüm çikolatalar gibi ürünlerle beslenmekten vazgeçmelidirler.
  • Öte yandan içecek konusunda çay, kola, kahve, gazoz vb. içecekler de ülser ataklarını tetikleyici içecekler olduğundan bu hastalığa sahip kişilerin bu tip içecekleri mümkün mertebe hayatlarından çıkartmaları gerekmektedir. Hatta bu tip ürünleri hayattan çıkarmanın en kolay yolu olarak sadece kontrole gitttiğiniz hekimizin sizin için uygun gördüğü ülser diyetindeki içeceklere sadık kalmayı deneyebilmeniz çok daha rahatlatıcıdır.
  • Lif içeren gıdalar : Lifli gıdalar olarak bahsedilen gıdalar; midede sindirim gerçekleştirilirken gıdaların ayrışması için salgılanmakta olan hidroklorik asidi kontrolü altına alabilmektedir. Böylelikle bu durum ülser yaralarının daha da kötü tahriş olmasının önüne geçmektedir. Besin lifleri açısından son derece zengin olan meyveler, sebzeler ve tam tahıllı ürünler vücudumun lif ihtiyacı. Mide sağlığı için son derece önemlidir.
  • Asit önleyici haplar : Ülserin rahatsız edici asitten dolayı yanma etkisini minimize edebilmek adına. Eczanelerde şuanda iki farklı marka adı altında satılan mide asidi önleyici ilaçların kullanımı da son derece etkili olabilmektedir. Bunun uygunluğunu doktorunuza danışarak belirlemenizden sonra. Kullanacağınız bu haplar sayesinde midenizdeki asidin pH değeri yükseltilebilecek. Fazla seviyede olan asit yok edilebilecektir.
  • Alkol kullanımı : Aşırı derecede alkol tüketen bireylerin kaçınılmaz olarak mide ülseri problemiyle hayatlarının bir döneminde mutlaka karşılaştıkları göz önüne alınırsa. Bir de hali hazırda ülser problemi yaşayan kişilerin sürekli olarak alkol tüketmesi hastalıkları için çok daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bunun önünü kesebilmek adına mutlaka ve mutlaka alkol kullanımını bırakmak gerekmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply