Uluğ Bey Kimdir? (Kısaca) Türk Bilim Adamının Kısaca Hayatı Çalışmaları

27
Advertisement

Ünlü Türk matematikçisi ve gökbilimcisi olan Uluğ Bey’in hayatı ile ilgili olarak kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Uluğ Bey
ULUĞ BEY, Timurlu hükümdarı, matematikçisi ve gök bilimcisi (Sultaniye/ Azerbaycan 1394 – Semerkant 1449). Timur’un torunudur. Babası Şahruh tarafından 1409’da Maveraünnehr’in hakimliğine getirildi. Buhara‘da medrese, Semerkant’ta medrese ve gözlem evi kurdu. 1447’de Şahruh’un ölümünden sonra hükümdar oldu. Ancak taht kavgaları yüzünden 1449’da oğlu Abdüllatif tarafından öldürüldü.

Kendisi de döneminin ünlü bilim adamalarından sayılan Uluğ Bey, yaptırdığı medreselerde Kadızade-i Rumi, Rûmi, Kâşi ve Ali Kuşçu gibi bilim adamlarıyla birlikte ders verdi. Zic-i Uluğ Bey (Uluğ Bey Zayiçesi) 1437, adlı astronomi eserinin hazırlanmasını sağladı. Eski Yunanlıların ve Arapların gökyüzü gözlemleriyle ilgili eserlerini inceleyerek ve üzerilerinde düzeltmeler yaparak Ay ve yıldızların hareketlerini gösteren tablolar düzenledi.

Uluğ Bey’in ayrıntılı hayatı ve çalışmaları için tıklayınız


Kaynak 2 Kısaca Uluğ Bey

ULUĞ BEY (1394 – 1449)

Doğu Türk Hakanı, tanınmış bir astronomdur. Asıl adı Muhammed Taragay’dır. İran’da Sultaniye’de doğdu. Timur’un küçük oğlu Şahruh’un büyük oğludur. 17 yaşında Maveraünnehir eyaletine naip atandı. 38 yıl Semerkant’ta saltanat sürdü. Çevresine topladığı bilginlerle bir Türk Rönesansı’nın önderi oldu. Babasının ölümü üzerine yerine geçti. Bundan sonra Batı Türkleri, Doğu Türklerinin egemenliğini tanımadılar. Tahta çektikten 5 yıl sonra Semerkant’ta kılıçla vurularak öldürüldü. Suikast yerine geçen büyük oğlu Mirza tarafından tertiplenmişti.

Uluğ Bey astronomi ile ilgili çalışmalarını “Ziyc” adlı eserinde toplamıştır. Kitap 17. yüzyılda Avrupa’da da basılmıştır.

Advertisement

27 yorum

  1. İbrahim reis on

    Çok güzel olmuş birazcık daha kısa olsaydı daha iyi olurdu ama ben çok beğendim yazanın Ellerine sağlık okuyanın Ellerine sağlık Teşekkür ediyorum .

    • çooooooooooooooooooooooooOoOOoOOooOoooook güzel ödev için çOoOoOOk yararlı oldu artık araştırma ödevlerimi burdan yapıcam elinize salık

Leave A Reply