Ulukışla Nerededir?

0

Ulukışla nerededir? Ulukışla hangi ilimize bağlıdır? Ulukışla ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ulukislaUlukışla; Niğde İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Çiftehan), 36 köyü vardır. İlin güneyinde, kuzeyden Bor, kuzeydoğudan Çamardı, doğudan Adana’nın Pozantı, güneyden İçel’in Çamlıyayla, güneybatı ve batıdan Konya’nın Halkapınar ve Ereğli ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklan dağlık yapıdadır. Toros Dağları, yer şekillerinin oluşumuna egemendir. Güneyde Bolkar Dağları üzerinde Medetsiz Tepesi (3.524 m) ilçenin ve Orta Toroslar’ın en yüksek noktasıdır (doruğun 2.700 m’den yukarısı sürekli kar ve buzullarla kaplıdır). Yükselti, güneyden kuzeye doğru azalarak Çiftehan Vadisi’nde yükselti 1.200 m’ye düşer. Bolkar Dağları ve kuzeydoğuda Pozantı Dağı’ndan kaynağını alan ve bu dağları birbirinden ayıran Çiftehan Çayı, başlıca ırmaktır (Pozantı İlçesi’ne geçtiğinde Pozantı Çayı adını alır). İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10°C, yağış tutarı 361 mm’dir. Yamaçlarda meşe, ardıç, karaçam, göknar ormanları, vadide kavak toplulukları, 2.500 m’nin üzerinde alpin çayırlıkları doğal bir bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, kurufasulye, şekerpancarı, patates, kurusoğan, elma, üzüm, armut başlıca ürünlerdir. Meyvecilik önemlidir. Fazla ürünler soğuk hava depolarında saklanır. Tarım ürünleri ticareti yapılır. Sığır ve koyun beslenir. Halı ve kilim dokumacılığı yaygındır. Azot Sanayii’ne bağlık bir fabrika, kurşun, çinko ve alçıtaşı yatakları vardır.’ Öküz Mehmet Paşa Hanı (1610-1622), Lulu Kulesi (Toroslar üzerinde), Zeyve Höyüğü, başlıca tarihsel eserlerdir.

Bolkar Dağları eteğinde, deniz düzeyinden 1.426 m yükseltide, Adana-Konya Kara ve Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 58 km uzaklıktadır.


Leave A Reply