Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Yazı

0

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı ile ilgili yazı / kompozisyon. 23 Nisan anlam ve önemi ile ilgili kısaca yazılmış güzel bir kompozisyon.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Advertisement

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Yazı

Yurdumuzda ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Egemenlik kayıtsız koşulsuz milletindir” ilkesini benimsedi; iç ve dış sömürgeciler ile ve onların işbirlikçileri ile amansızca savaştı. TBMM, Türklüğün özüne dönmüş, milleti baş tacı yapmış, milletimizi tutsaklıktan kurtarmış, sömürgecilerin baskılarını çizmelerini yurdumuzdan başarı ile ve büyük bedeller ödeyerek kovmuştur.

Düşmanı denize döktükten sonra, kendini yenileyen meclis, aldığı yeni güçle 1 Kasım 1922’de Saltanata son vermiş, din ile devlet işlerini birbirinden ayırmış, devletine çağdaşlaşma yolunu açmıştır. Bildiğiniz gibi 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyeti benimsemiştir.

Bayramını kutladığımız bu mutlu günde, yani 23 Nisan‘da demokrasimizin, cumhuriyetimizin temeli atılmıştır. 23 Nisan, bu nedenle Egemenlik Bayramı’dır. Atatürk, bu bayramı, yeni Türkiye’nin filizleri olan Türk çocuklarına bırakmıştır. Çünkü Atatürk için çocuk, üzerinde titrenilmesi gereken, toplumun en değerli parçasıdır. O, eğitilerek yurda ve topluma yararlı duruma getirilmelidir.Yurdun geleceği ve yücelmesi çocuğa verilen önem derecesiyle orantılıdır. Çünkü çocuk gelecektir, yarının büyüğüdür, milletin temelidir, ülkeyi ileride onlar yönetecektir.

Atatürk’ün emri ile ile ilk kez 23 Nisan 1927’de Çocuk Bayramı olarak da kutlanmıştır. Bundan böyle, 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır.

Advertisement


Leave A Reply