Ulusal Saat ve Saat Dilimleri Hakkında Bilgi

0

Ulusal saat nedir? Saat dilimleri nedir? Ulusal saat ve saat dilimlerinin hesaplanması, özellikleri hakkında bilgi.

Ulusal Saat ve Saat Dilimleri Hakkında Bilgi

Ulusal Saat

Her meridyenin ayrı ayrı yerel saati olduğuna göre, her yerleşim biriminin de farklı bir yerel saatler vardır.

Advertisement

Bir ülke içerisinde saat birliğinin sağlanması amacıyla, ülke içerisinden geçen belirli bir meridyenin yerel saati ülkenin ortak saati olarak kabul edilir. Buna ulusal saat veya ortak saat adı verilir.

Türkiye kışın İzmit üzerinden geçen 30° doğu meridyeninin yerel saatini ortak saati olarak kullanmaktadır.

Gündüz süresinin uzun olduğu yaz aylarında, güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ülkeleriyle aynı anda yaz saati uygulamasına geçilmektedir.

Yaz saati uygulamasında Türkiye, 45° doğu meridyeninin yerel saatini ortak saat olarak kullanmaktadır.

Advertisement

Ekimin son haftasından, Mart’ın son haftasına kadar 30° doğu (kış saati), Mart’ın son haftasından Ekim’in son haftasına kadar da 45° doğu meridyeninin yerel saatini, ortak saat olarak kullanmaktadır.

Doğubatı doğrultusunda geniş alan kaplayan Rusya Federasyonu, Kanada, ABD, Brezilya ve Avustralya gibi ülkeler, aynı anda birden fazla ortak saat kullanmaktadırlar.

Saat Dilimleri

Ülkeler arasında gelişen beşeri, ekonomik ve kültürel ilişkilerde saat farklarından dolayı ortaya çıkabilecek karışıklıkları önlemek amacıyla uluslararası saat düzenlenmesi yapılmıştır.

Buna göre Dünya, 24 saat dilimine ayrılmıştır. 360 meridyen yayı olduğuna göre, her saat dilimi 15 meridyen oluşur (360:24=15).

Her saat diliminin merkezinde 0°, 15° ve 15° nin katları olan meridyenler yer alır ve bu meridyenlerin yerel saatleri saat diliminin ortak saat ayarını olur.

Advertisement

Saat dilimlerinin merkezinde yer alan bu meridyenleri 7°30′ doğusu ile 7°30′ batısı arasında kalan 15 meridyen birer saat dilimini oluşturur.

Başlangıç meridyeninin (0°) 7°30′ doğusu ile 7°30′ batısı arasında kalan meridyen aralığı O’ıncı veya 24’üncü saat dilimidir.

15° doğu meridyeninin 7°30′ doğusundaki 22°30′ doğu boylamı ile 7°30′ batısındaki 7°30′ doğu meridyeni arasında kalan saat dilimi 1. saat dilimini oluşturur.

Bunun gibi 30° doğu 2. saat diliminin, 45° doğu 3. saat diliminin, 60° doğu 4. saat dilimini ve bu şekilde her 15 meridyen saat dilimlerinin merkezini oluşturur.

Türkiye kışın 2. saat dilimini (30° doğu), yazın da 3. saat dilimini (45°) kullanır.

Saat dilimlerinin sınırları, ülkelerin ve ülke içerisindeki eyalet veya bölgelerin siyasi sınırlarına göre girinti veya çıkıntı yapabilir.


Leave A Reply