Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü Hakkında Yazı

0

Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü ne zaman ve ne amaçla kutlanmaktadır? Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü Hakkında Yazı.

Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü

Birleşmiş Milletler, 1 Şubat’ı kadınlar ve kız çocukları için bilime tam ve eşit erişim ve katılım sağlamayı amaçlayan 1 Uluslararası Bilim Kadınlar ve Kadınlar Günü ilan etti.

Advertisement

Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü

Karar 22 Aralık 2015 tarihinde BM Genel Kurulu tarafından kabul edildi.

Önyargıyı Sonlandırmayı Amaçlıyor

Bu Uluslararası Gün’de, önyargılara son verme, tüm kadınlar ve kız çocukları için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimine daha fazla yatırım yapmanın yanı sıra, kariyerleri için fırsatlar ve daha uzun vadeli mesleki gelişim amaçlanmıştır.

Bilimde Daha Fazla Kadın Olmalı

14 ülkede yapılan bir BM çalışmasına göre, kızların % 18’i lisans derecesi ile mezun olurken, erkekler için bu değer % 37’dir.

Advertisement

Kararda, dünya nüfusunun yarısını temsil etse de kadınların ekonomiye tam olarak katılmadıkları, dışlanmaya devam ettikleri belirtildi.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (BTMM), bilimin akademik disiplinlerine gönderme yaparken sıklıkla kullanılan bir terimdir. BTMM eğitimi, harmanlanmış bir öğrenme ortamında genç öğrencilerle başlar ve müfredat, öğrencilere bilimsel yöntemin günlük hayata nasıl uygulanabileceğini gösterir. Genellikle kadınları ve kızları çekmek amaçlanmaktadır.


Leave A Reply