Ulysses Simpson Grant Kimdir?

0
Advertisement

Ulysses Simpson Grant Kimdir ve ne yapmıştır? Ulysses Simpson Grant hayatı, biyografisi, siyasi hayatı, kariyeri ile ilgili bilgi.

Ulysses Simpson Grant
Ulysses Simpson Grant Kimdir?

Ulysses Simpson Grant;ABD’li asker, 18. devlet başkanıdır (Ohio/Point Pleasant 1822-New York 1885).

1943’te West Point Askeri Akademisi’ni bitirdi. 1846-1848 arasında katıldığı ABD-Meksika Savaşı’nın ardından yüzbaşı oldu. 1854’te ordudan ayrılıp çeşitli işlerde çalıştı. İç Savaş başlayınca gönüllü toplayıp silahlandırma işini üstlendi. Bir süre sonra komutan olarak atandığı 21. İllinois Gönüllüleri adlı düzensiz alayla birlikte Missouri’ye gitti. Kısa bir süre sonra da tuğgeneral olarak Güney Missouri Bölgesi Komutanlığı’na getirildi. 1862’de Henry ve Donelsen kalelerini ele geçirdi. 1863’te Vicksburg’u ele geçirip 30 bin Güneyli askeri tutsak ederek Güney Ordusu’nu güçsüz duruma düşürdü.

General Bragg’in birliklerini yenince Lincoln tarafından Washington’a çağrılarak korgeneralliğe yükseltildi ve Kuzey Orduları’nın başkomutanlığına getirildi. 1864’te General Lee komutasındaki Güney Orduları’nın başlattığı dizi saldırılarda, iki ordu da ağır kayıplar verdi. General Lee’nin çekilmek zorunda kaldığı, Petersburg’u 1865’te ele geçirdi. Lincoln’un ölümünden sonra (1865) Johnson tarafından getirildiği Savaş Bakanlığından kısa bir süre sonra ayrıldı.

1868 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı olarak ABD’nin 18. başkanı seçildi. 1872’de büyük bir çoğunlukla yeniden başkanlığa seçildi. Onayladığı ilk yasayla sürekli değer yitiren kâğıt paranın basımı durduruldu. Yönetimi sırasında hızla tekelleşen endüstri kesiminin, birtakım ayrıcalıklar sağlamak amacıyla Kongre üyelerine rüşvet vermesi, işçiye baskı yapması gibi yasadışı uygulamalar nedeniyle Amerikan İç Savaşı’nda kazandığı saygınlığı yitirdi. 1877’de başkanlığı sona erdi. Yaşamının son yılları yoksulluk içinde geçen Grant’ın hastanede yatarken yazdığı anıları ünlü yazar Mark Twain tarafından yayımlandı: Personal Memoirs (Kişisel Anılar) 1885-1886.

Advertisement

Leave A Reply