Umman Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Umman – Umman ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Umman BayrağıUMMAN;
Yüzölçümü: 212.457 km2.
Başkenti: Maskat.
Dil: Arapça (resmi).
Din: Müslüman (% 70 İbadije, % 25 Sünni), % 5 Hindu.
Para birimi: 1 Umman riyali= 1.000 beyza.
Başlıca kentleri: Nevza, Suhar, Sur.

Advertisement

Güney Asya’da devlettir. Arap Yarımadası’nın güneydoğu köşesinde; kuzeyden Umman Körfezi, doğu ve güneyden Hint Okyanusu, kuzeybatıdan Birleşik Arap Emirlikleri, batıdan Suudi Arabistan, güneybatıdan Yemen Cumhuriyeti ile çevrilidir. Kuzeyde Musendem Yarımadası, kıtadan, Birleşik Arap Emirlikleri ile ayrılır. Kuria Muria Adaları ile Umman sınırlan içindedir. Ülkenin, Umman Körfezi ve Hint Okyanusu kıyılarının uzunluğu 1.600 km’dir.

Yüzey Şekilleri; Kuzeyde, yüksekliği 3.000 m’yi aşan, kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Ahdar Dağları derin vadilerle yanlıdır. Dağların en yüksek noktası, Şam Doruğu’dur (3.028 m), Ahdarlar’ın kuzey eteklerinde, Umman Körfezi kıyılarında verimli Batna Ovası uzanır. Batıda iç kesimler, kumlu ve çorak bir çölle kaplıdır. Orta bölümde Rubulhali Çölü’nde son bulan yaylanın deniz düzeyinden ortalama yükseltisi 300 m’dir. Güneybatıda Dofar Bölgesi’nin düzlük kıyıları dışında, kıyılar sarp, koylarla kaplıdır.

İklim; Ülkede, genelde çöl iklimi egemendir. Çok sıcak geçen yaz mevsimlerinde sıcaklık 47°C’ye, nem oram % 85’e yükselir. Buna karşın, aralık-mart döneminde sıcaklık, 16-32°C, arasında değişir. Ortalama sıcaklık 21°-43°C, yıllık ortalama yağış tutan 100 mm’dir. İç kesimde dağlarda yağış oranı biraz daha yüksektir. Güneybatıda Dofar, Umman’ın ve Arap Yarımadası’nın, yazın esen muson rüzgârlarıyla yağış alan tek bölgesidir. Rubülhali Çölü ise hiç yağış almaz.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Seyrek, görülen siyah kirpi, yalnız Umman’da yaşayan sık tüylü ceylana benzer bir keçi türü (arapceylanı), çöl tilkisi, denizkaplumbağası başlıca hayvanlardır. Çöllerde makiler, dikenli çalılar, vahalarda hurma ağaçları, akasyalar göze çarpar.

Advertisement

Ekonomi;
Tarım; Sınırlı tarım alanlarının büyük bölümü Batna Ovası’ndadır. Vahalarda yetiştirilen en önemli ürün hurmadır. Muz, mango, hindistancevizi, kavun, karpuz, buğday, yonca, hintkirazı, ıhlamur, başlıca ürünlerdir. Ancak hurma, hindistancevizi, ıhlamur dışında, üretim yerel tüketime dönüktür.

Hayvancılık: Hayvancılık (koyun, keçi, deve, sığır) dağlık alanlarda yaygındır. Balıkçılık, petrolden sonra ekonomiye ikinci büyük katkıyı sağlayan sektördür.

Doğal Kaynaklar: En önemli doğal kaynak petroldür. Varlığı saptanmış 3 milyar varil rezerv dışında yeni kuyuların açılması için çalışmalar yapılmaktadır. Yıllık üretim, dünya fiyatlarına ve isteme göre, 15-30 milyon ton arasında değişir. Doğalgaz (yılda 3 milyar m3), az miktarda bakır, kromit, öteki başlıca kaynaklardır.


Leave A Reply