Unutmanın Nedenleri Nelerdir?

0

Unutmanın nedenleri nelerdir? Unutma ile ilgili sonuçlar, nedenleri maddeler halinde, unutma hakkında bilgi.

Unutmanın Nedenleri

1. Bilgilerin uzun süre kullanılmaması: Kullanılmayan bilgiler kolay unutulur. Örneğin; bilgisayar kullanmasını öğrenen birey, eğer çok uzun süre bilgisayarla ilgilenmemişse öğrendiklerinin önemli bir bölümünü unutabilir.

Advertisement

2. Ket vurma: Öğrenme üzerindeki bozucu ya da engelleyici etki, ket vurma olarak adlandırılır. Art arda öğrenilen bilgilerden sonradan öğrenilen bilgilerin daha önce öğrenilen bilgiyi unutturmasına geriye ket vurma; daha önce öğrenilen bilgilerin sonradan öğrenilen bilgileri unutturmasına da ileriye ket vurma denir.

3. Bastırma (Bilinçaltına atma): Bireyin, beğenmediği yaşantıları, kendini rahatsız eden olay, durum da kişilerle ilgili anıları bilinçaltına itip unutmasıdır.

4. Organik yapıda gelişen durumlar: Beyinde hücre kaybının olması, protein sentezinin olmaması, eskiyen ve ölen beyin hücrelerinin yerine yenilerinin gelmemesi gibi etkenler, unutmanın başlıca organik nedenleridir.

Unutma İle İlgili Sonuçlar

Advertisement

1. Anlamsız materyaller en az hatırda kalır.

2. Hoş olanlar hoş olmayanlardan, düşüncelerimize uygun olanlar uygun olmayanlardan, bizi ilgilendirenler ilgilendirmeyenlerden daha çok hatırda kalır.

3. Uyku, unutmayı yavaşlatır. Çünkü uyku sırasında “zihin uyarıcılara kapalıdır?…..

4. Unutma, öğrenmeyi izleyen ilk zaman sürecinde en hızlı, sonra yavaştır.

5. Uyuşturucu madde kullanımı unutmayı hızlandırır.

6. Zihnin en verimli saklama çağı 25 yaştır. 25-45 arası saklama gücü azalır. 45’ten sonra azalma daha hızlanır.

Advertisement

7. Mutlak unutma beynin tamamıyla harap olmasının dışında yoktur.

8. Unutma, geçen zaman ile orantılı olarak artar.

9. Zihinsel yorgunluk, ateşli hastalık, başın bir yere çarpması gibi durumlar unutkanlık doğurabilir.

H.Ebbinghaus kendisi üzerinde yaptığı deneylerde, önce bir kelime listesi öğrenmiş, daha sonra farklı zamanlarda ne kadar kelime hatırlayabildiğini belirlemiştir. Böylece kelime listesi için unutma eğrisini çıkarmıştır. Hatırlanan kelime oranı ilk bir saatte hızla, sonra da yavaşça düşmektedir. Ancak tamamen unutma olmamıştır.


Leave A Reply