Uruguay Tarihi (Kısaca)

0

Son dönemlerde ülkemizde oldukça popüler bir ülke olan Uruguay tarihine kısaca bir bakışın yer aldığı sayfamız.

Advertisement

Uruguay kıyılarını ilk dolaşan, İspanyol gemicisi Diaz de Solis oldu. Solis 1515’te bir avuç adamı ile Montevideo’yu kurdu. Yüzyıl boyunca İspanyollar buraya göç ettiler. Ülkenin kuzeyi henüz ele geçirilmiş değildi. 1680’de Portekizliler, La Plâta Körfezi ağzında bir kale yaparak, göçleri önlediler. Arjantin’den gelen bir İspanyol ordusu, Portekizliler’i Uruguay’dan attı, İspanyollar ülkenin içlerine kadar yayıldılar.

XVIII. yüzyılda adı «Banda Oriental» olan Uruguay’da, yalnız Goşo’lar yaşıyordu. Ülke uzun yıllar İspanya’ya bağlı kaldı ve Buenos Aires’ten idare edildi.

1816’da Uruguâylılar, bütün Güney Amerika ülkeleri gibi bağımsızlıklarını elde etmek için İspanya île savaşa giriştiler. Bir «goşo» olan Jose Artigas‘ın liderliğinde yapılan bu savaşlarda Birleşik Amerika da Uruguaylıları destekledi. Uruguay, bağımsızlığını kazandıktan sonra, 1821’de öteden beri bu ülkeye göz koyan Brezilya’nın istilâsına uğradı. Nihayet 1825’te tam bağımsızlığını kazanarak, «Repulica Oriental del Uruguay» adı ile Lâtin Amerika’nın yeni devletleri arasına katıldı.

Advertisement


Leave A Reply