Ütü Yapmanın Faydaları

0
Advertisement

Ütü yapmanın çamaşırlara ne gibi etkileri ve faydaları olur? Ütünün başarılı olması için gerekli olanlar hakkında bilgi.

Ütü Yapmanın Faydaları

Çamaşırların Ütülenmesi : Çamaşırların yıkanması, beyazlatılması, çivitlenmesi v.b. işler en iyi şekilde yapıldıktan sonra, dikkatli ve titiz bir şekilde ütülenmelidir. Ütünün başarılı olması için bazı noktaları gözden kaçırmamak önemlidir:

– Çamaşırların iyi çalkalanmış olamsı,

– Ütünün ısısının iyi ayarlanmış olması,

– Çamaşırdaki nemlilik oranının her tarafmda aynı olması,

Advertisement

– Silindir ütüye düzgün verilmesi,

Ütü Yapmanın Faydaları :

– Ütülü çamaşır, göze hoş görünür; biri ütülü diğeri ütüsüz iki eşyaya bakıldığı zaman, ütülü olan göze daha hoş görünecektir.

– Çamaşırlar üzerindeki mikroplar ölür.

– Otelde binbir çeşit insan kalır; bunların kimisi temiz bakımlı, kimisi kirli, kimisi sağlıklı kimi de hasta olabilirler. Hepsinin çamaşırı bir makinede yıkandığına göre ısıya dayanıklı olan mikroplardan ölmeyeni bulunabilir. Ütünün kuru harareti, çamaşırın dlzenfekte olmasmı sağlar.

– Ütü çamaşır dolapta az yer kaplar, ütülenen çamaşır ile ütüsüz çamaşır katlandığında ikisi arasındaki kalınlık farkı açıkça görülür, bu sebeple, dolap ütüsüz çamaşırdan 10 tane alacaksa, ütülü çamaşırdan 15 tane alacaktır.

– Geç kirlenir; ütülü çamaşır ütüsüz çamaşırdan daha geç kirlenir. Bu sebeple çamaşır fazla yıpranmayıp eskimez, ömrü uzar.

Advertisement


Leave A Reply