Üveyik Kuşu Özellikler – Hakkında Bilgi

0

Üveyik nasıl bir kuştur? Üveyik kuşu nerede yaşar, nereye göç eder, özellikleri nelerdir? Üveyik kuşu hakkında bilgi.

Üveyik Kuşu Özellikler – Hakkında Bilgi

Üveyik, güvercinleri ve kumruları içeren kuş ailesi olan Columbidae’nin bir üyesidir.

Üveyik


Kuzey İskandinavya ve Rusya’da ender görülür, Türkiye ve Kuzey Afrika da bulunan bir göçmen kuştur; Kışları Güney Afrika geçirir. Kış aylarından kaçmak için Afrika’ya uzun bir yolculuk yapar.

Üveyik kuşu diğer güvercinlere göre daha küçüktür, kahverengi rengi ve boynunun yanındaki siyah ve beyaz çizgili işaretler ile tanınabilir, ancak gözlemciden uçarken göze çarpan kuyruğu; kama şeklinde, koyu bir merkez ve beyaz kenarlıklar ve uçlara sahiptir.

Olgun kuşun kafası, boynu, yanları mavi grisi ve siyah benekli kanatlar vardır. Karın bölgesi ve kuyruk örtü altı beyazdır.

Göçmen kuşlardan biri olan Üveyik, Nisan ayının sonundan önce Kuzey Avrupa’da ortaya çıkmakta ve Eylül ayında tekrar güneye dönmektedir.

Yoğun ormanlık alanlardan ziyade açıklıkta yaşayan bir kuştur ve sık sık zeminde beslenir. Yabani ot tohumları beslenmede tercih ettiği gıdalardır. Zaman zaman büyük bahçelerde yuva yapar, ancak genellikle göç üzerinde karşılaştığı ağır av baskısı nedeniyle, aşırı derecede çekingendir.


Dünyada yaşayan 5 farklı üveyik türü vardır; bugün yaşayan güvercin ailesindeki toplam 350 türden; Bu ailenin 17 türü, özellikle dodo kuşu ve yolcu güvercininin insanlar nedeniyle nesli tükenmiştir.Bir Yorum Yazmak İster misiniz?