Uyku İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Uyku hakkında güzel bir yazı. Uyku ile ilgili kompozisyon. Değişik bir konu da kompozisyon örneği.

uykuGözkapaklarınız düşerken açık tutmaya zorladınız mı hiç? Hepimizin başına gelmiştir. Vücut uyumak için çırpınırken, direnip uyanık kalmaya çalışmışızdır. Dünyanın en zor işlerinden biridir uyku kapıyı çalmışken açmamak. Hele hele o sırada ders çalışmak gibi konstrasyon gerektiren bir iş yapmaya çalışmak.

Uyku alemi sıcak gülümsemesiyle kendisine çeker, gözler karşılık verir, beyin gardiyan gibi engel koyar…

Sözlükte, uyku dış uyaranlara karşı bilincin, bütünüyle veya bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı dinlenme durumu olarak tanımlanıyor. Aslında uyku bir yenilenmedir, yeniden başlamak için bir fırsattır. Kimi zaman sadece bedeni değil ruhu da yoran hayattan kaçmak için bir bahanedir.Hayata mola vermek için uyumaktan daha kolay bir yol var mıdır? Uykunun tüm bu cazibesine rağmen insan hayatında mutluluğun ve keyifli günlerin tavan yaptığı kısa dönemlerde uyku bana hep bir hırsız gibi gelmiştir. Mesela aşık olan bir genç kıymetli zamanını uyku ile geçirmek istemezken, ben en çok da tatillerde uykuyu zaman kaybı olarak görürüm.

Ne var sanki biraz uyku borçlansak da sonra ödesek derim. Oysa ki kurulan denge çok hassas ve her zaman insan sağlığı için idealdir. En enerjik anımızdan en fazla 16-17 saat sonra özlediğimiz, her gece buluşmak üzere ayrıldığımız ve vazgeçemediğimiz bir sevgilidir uyku. Hatta şu anda da beni çağırıyor gibi. İyi uykular 🙂

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply