Uyku Tutmadığında Okunacak Dua – Rahat Uyumak İçin Dua

3
Advertisement

Uyku tutmadığında okunacak dua ve anlamı, rahat uyumak için okunabilecek duanın hem Arapça okunuşu hem de Türkçe karşılığı.

uyku

“Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Manası:
Ey Allahim ! Yıldızlar battı, gözler sakinledi, ( ve yumuldu )
Sen hayat sahibi ve daima duran( ve tutan ) sın. Seni ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku.
Ey Hayat sahibi, Kayyum ( olan Allahim), gecemi sakin kıl.gözlerimi uyutuver.

Neden Uyuyamıyorsunuz?

Uykuya dalma yeteneğiniz, diğer şeylerin yanı sıra biyolojik ritimlerinize de bağlıdır. Uyku döngüsü tam olarak biyolojik bir ritimdir. Bu döngü tüm gün dönüyor ve uyku eğiliminizi test ediyor. Ama gerçekten sadece geceleri, bütün bir günün yorgunluğu ile hissetmeye başlıyorsunuz.

Advertisement

Esneme, ağır göz kapakları ve benzeri – bu belirtiler uyku treni olarak bilinen uyku döngüsünün başlangıcını gösterir.

Yatmaya hazır olma ve uykuya dalma zamanı (kolayca). Ancak bununla mücadele ederseniz, uyku arzusu geçer ve biraz enerji artışı elde edersiniz. Uyku arzusu, bir sonraki uyku döngüsünün başlamasıyla yaklaşık bir buçuk saat sonra tekrar ortaya çıkar.

Kısacası, bu işaretlere dikkat etmek ve doğru zamanda yatmak, ne kadar kolay uyuyacağınız konusunda büyük bir fark yaratır. Uyku trenini kaçırdıktan sonra, bir sonraki uyku treni gelene kadar platformda beklemeniz (veya atmanız ve yatağa dönmeniz) gerekecek.

Advertisement

3 yorum

Leave A Reply