Uzay Teleskoplarının Avantajları Nelerdir?

0
Advertisement

Uzay teleskoplarının devasa boyutlarda ve dünyadan uzak bir konumda olmalarının yararları ne olabilir? Uzay teleskoplarının dünyadaki teleskoplara göre avantajları

Uzay Teleskoplarının Dünyada Kullanılan Teleskoplara Göre Avantajları Nelerdir?

Teleskoplar, kozmosa açılan penceremizdir. Gökadaların, yıldızların, gezegenlerin, bulutsuların ve diğer gök cisimlerinin neredeyse her büyüleyici görüntüsü teleskoplar tarafından yakalanmıştır. Özellikle Hubble Uzay Teleskobu, içinde yaşadığımız evrende çarpıcı görüntüler ve paha biçilmez veriler sağlamıştır.

Işık kirliliği

Optik astronomi sadece yerel gece boyunca mümkündür. Yani dünyadaki teleskoplar, ancak geceleri kullanılabilir. Bu, gökbilimciler için bir sorun teşkil eder, çünkü modern uygarlık, geceleri atmosfere yansıyan ve uzayın görünümünü engelleyen bir çok ışık oluşturur. Teleskop gözlemleri yüksek tepelerde ve ışıktan uzak yerlerde yapılsa da özellikle ufuktaki ışık kirliliği problem olmaya devam etmektedir. Işık kirliliği uzay tabanlı teleskoplar için bir problem değildir. Aslında, uzay tabanlı teleskoplar yaklaşık iki kat daha fazla aktif süreye sahiptir, çünkü uzayda hiçbir zaman gündüz olmaz.

Atmosferik Bozulma

Dünyanın atmosferi stabil değildir. Farklı yoğunluklardaki hava cepleri, bir mercek veya bir göletin yüzeyi gibi içinden geçen ışığı bozabilir. Atmosfer aynı zamanda mavi ışık saçar, bu yüzden gök mavidir. Oysa astronomlar için cisimlerin yaydığı mavi renk önemlidir fakat atmosfer bu netliği bozar. Uzay tabanlı teleskoplar atmosferin dışında olduğu için, bu problemlere sahip değillerdir.

Advertisement

Hava

Hava, dünyada bulunan teleskopların etkinliğinde önemli bir faktördür. Bulutlu bir gecede yıldızları göremezsiniz. Uzay tabanlı teleskoplar bulutların üzerindedir, bu yüzden hava, teleskobun çalışmasında ve veriminde herhangi bir etkiye sahip değildir.

Yer ve Konumlandırma

Gökbilimciler, bir gözlemevi için bir yer seçerken sınırlı seçeneklere sahiptir. Bir gözlemevi mümkün olduğunca şehirlerden uzak olmalı, ancak elektrik erişimine sahip olmalı ve yolu olmalıdır. Oysa uzaya yerleştirilen teleskopların bu sorunları olmaz. Üstelik boyut olarak da sınırlama yoktur. Uzay tabanlı bir teleskop, görüntüleri herhangi bir yönden çekmek için en uygun şekilde konumlandırılabilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?