Uzayda Ömrünü Tamamlamış Uydulara Ne Olur? Eski Uydular Nereye Gider?

0
Advertisement

Uzaya gönderilen ve ömrünü tamamlayan uydular, uzay gemileri nereye gider? Bu uydulara ne olur, ne çözüm bulunmuştur?

Kısa Cevap;

Eski uyduların başına iki şey gelebilir: Daha yakında bulunan uydular için, mühendisler son yakıtı yavaşlatmak için kullanırlar, böylece yörüngeden düşer ve atmosferde yanar. Veya daha uzaktaki uydular, Dünya’dan daha da uzağa gönderilir.

eski uydular

Diğer tüm makineler gibi, uydular da sonsuza dek sürmez. İşleri ister havayı gözlemlemek, ister atmosferdeki sera gazlarını ölçmek, ister yıldızları incelemek için Dünya’dan uzaklaşmak olsun, tıpkı eski çamaşır makineleri ve elektrikli süpürgeler gibi sonunda tüm uydular yaşlanır, yıpranır ve ölür.

Peki bir uydunun ömrü tamamlandığında ne olur? Bu günlerde uydunun ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak iki seçenek var. Daha yakın uydular için, mühendisler son yakıt miktarını yavaşlatmak için kullanacaklar. Bu şekilde yörüngeden düşecek ve atmosferde yanacaktır.

İkinci seçenek, uyduyu Dünya’dan daha da uzağa göndermektir. Bir uydunun atmosfere geri düşecek kadar yavaşlaması çok fazla yakıt gerektirebilir. Bu, özellikle bir uydu çok yüksek bir yörüngede ise geçerlidir. Bu uzaktaki uyduların çoğu için, onu uzaya fırlatmak, onu Dünya’ya geri göndermekten daha az yakıt gerektirir.

Advertisement

Yanan metal ve “uzay aracı mezarlıkları”

Düşük yörüngelerde küçük uydulardan kurtulmak basittir. Havanın sürtünmesinden kaynaklanan ısı, uyduyu saatte binlerce mil hızla Dünya’ya düşerken yakar. Ta-da! Artık uydu yoktur.

Uzay istasyonları ve alçak yörüngedeki daha büyük uzay aracı gibi daha büyük şeyler ne olacak?

Bu nesneler yere ulaşmadan tamamen yanmayabilir. Bir çözüm var – uzay aracı operatörleri, herhangi bir enkazın uzak bir alana düşmesini sağlamak için eski uydularının son varış noktasını planlayabilir. Bu yerin bir takma adı bile var – Uzay Gemisi Mezarlığı! Pasifik Okyanusu’ndadır ve bulabileceğiniz herhangi bir insan uygarlığından hemen hemen en uzak yerdir.

uzay gemisi mezarlığı

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki uzay gemisi mezarlığı

“Mezarlık yörüngeleri”

Ya daha uzağa fırlattığımız yüksekteki uydular? “Mezarlık yörüngesine” gönderdiklerimiz. Bu, Dünya’dan en uzaktaki aktif uydulardan neredeyse 200 mil uzaktaki bir yörüngedir. Ve Dünya’nın 22.400 mil uzağında!

Öyleyse bu, uzak uyduların sonu mu? Sen ve ben endişelendiğimiz sürece öyle! Ancak bu uydulardan bazıları çok çok uzun bir süre yörüngede kalacak. Belki gelecekte bir gün, insanların bunları temizlemek için “uzay çöp kamyonları” göndermesi gerekebilir. Ama şimdilik, en azından yoldan çekilecekler. Uzay Kirliliği Hakkında Oku

Kaynak:NASA

Advertisement


Leave A Reply