Uzun ve Kaliteli Uyumanıza Yardımcı Olacak 5 Uyku Getiren Meyve

0
Advertisement

İlaç kullanmadan kaliteli ve uzun uyumak istiyorsanız bu meyveleri denemelisiniz. Uykusuzluk çekenler için bitkisel doğal meyve tedavisi.

Uykusuzluğa Doğal Çözüm

Günümüzün stresli ve yoğun dünyasında, uyku değerli bir metadır. Uykudan mahrum bir zihin, iyi bir gece uykusuna sahip olana kıyasla zayıftır, odaklanamaz ve yavaştır.

Bazı insanlar yatağa girdiği anda uyumaya başlarlar. Ancak, diğerleri için işler o kadar kolay değildir. Birçok insan yatağa girdiklerinde uykuya dalmakta zorluk çeker. Tavana bakarak ya da koyunları saymaya çalışırken yatakta uyanık durmaya devam ederler. Zihinlerini ve bedenlerini rahatlayıp uykuya dalmaları zaman alır.

Tüm nüfusun yaklaşık% 40-50’si uykusuzluktan muzdariptir. Kronik uykusuzluk kaygı, depresyon, halsizlik ve panik ataklarla sonuçlanabilir. Uykusuzluk için yaygın ilaçlar, bir doktor veya bir psikiyatrist tarafından reçete edilen yatıştırıcılardır, ancak Tabiat Ana’nın uykusuzluğu iyileştirmek için kendi yöntemleri de var. Bazıları yaygın olarak reçete edilen ilaçlardan daha çok işe yarar.

Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, uykuyu yakalamanıza yardımcı olması için aşağıdaki meyveleri diyetinize eklemeyi deneyin.

Advertisement

5 Uyku Getiren Meyve

Vişne

Vişne

Kaynak: pixabay.com

Vişne iyi bir gece uykusu için çok etkilidir. Vişne vücutta melatonin üretimini arttırır. Melatonin, vücudun uyku-uyanıklık döngüsünün düzenlenmesinden sorumlu olan bir hormondur. Ayrıca vücudun iç saatinin düzenlenmesinden de sorumludur. 2014 yılında yapılan bir araştırma, iki hafta boyunca günde iki kez vişne suyu içmenin, yetişkin uykusuzluk hastalarında 90 dakikalık iyileşme süresi ile sonuçlandığını buldu. Vişne uyku kalitesini ve süresini artırır.

Üzüm

üzüm

Kaynak: pixabay.com

Üzüm aslında melatonin içeren tek meyvedir. Melatonin uyku düzenleyici bir hormon ve harika bir uyku yardımcısıdır. Yatmadan önce üzüm yenirse, kesintisiz bir uyku çekmeye yardımcı olur. Uyku verimliliği üzerindeki derin etkilerinin yanı sıra, aynı zamanda bir antosiyanin ve resveratrol kaynağıdır. Her ikisi de bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlardır. (Diyabet hastalarının ve kilo problemi olanların üzüm tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekir.)

Muz

muz

Kaynak: pixabay.com

Muz triptofan içerir ve triptofan vücut tarafından 5-HTP üretmek için kullanılır. Melatonin ve serotonin de bileşik 5-HTP tarafından üretilir. Melatonin uykuyu uyaran ve düzenleyen bir hormon iken serotonin ruh halini düzenlemeye yardımcı olur. Her ikisi de uyku verimliliğini ve kalitesini artırmak için büyük katkıda bulunur. Muz ayrıca gece boyunca rahat uyumaya yardımcı olan potasyum içerir.

Elma

elma

Kaynak: pixabay.com

Elma uyku getiren polifenol antioksidan içerir. Elmalarda bulunan C vitamini ve B6 vitamini, nefesinizi düzenlemeye, kan basıncını kontrol etmeye, vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur ve uyurken stresi azaltır. B16 vitamini aynı zamanda ruh hali yükselmesinden sorumlu bir hormon olan serotoninin salınmasına yardımcı olur. Phlorizin adı verilen kan şekerini düzenleyen polifenol, siz uyurken kanınızdaki şeker seviyesini de kontrol altında tutar.

Advertisement

Çarkıfelek Meyvesi (Passion Fruit)

maruçya

Kaynak: pixabay.com

Çarkıfelek meyvesi alkaloidler açısından zengindir. Bu meyve doğal bir yatıştırıcıdır ve aynı zamanda kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur. Çarkıfelek meyvesi çiçeği hafif bir sakinleştirici ajan içerir ve geçmişte solunum bozuklukları ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Demir ve potasyum bakımından da zengindir. Başka bir deyişle, çarkıfelek meyvesi uykusuzluk için bilinen bir başka etkili ilaçtır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply