V Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi V olan, V harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? V Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

v ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Vanuatu Port Vila
 Vatikan Vatikan
 Venezuela Karakas
 Vietnam Hanoi
 Wallis ve Futuna Mata-Utu

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.


Hanoi

Hanoi: Vietnam’ın başkentidir. Tonkin Deltası’nda, Song Koi’nin (Kızılırmak) sağ kıyısında yer alır. Deltayı oluşturan kollarla öteki yerleşim birimleri ve iç kesimdeki vadilerle bağlantılı olan kent, yaz aylarında ırmak taşkınlarından korunmak için büyük setlerle çevrilmiştir. Başta Hanoi Üniversitesi olmak üzere, birçok öğretim kuruluşunu barındıran kent, aynı zamanda ülkenin endüstri (metal işçiliği, lastik, dokuma, makine, besin, kimya) merkezidir. Fransız sömürge döneminde gerçekleştirilen bayındırlaşma çalışmaları, Hanoi’ye bir Avrupa kenti görünümü kazandırmıştır. Çağdaş kent merkezinin çevresi, geleneksel tek katlı Vietnam evleri ve dinsel anıtlarla çevrilidir. Kent, ırmağın sol kıyısına bir köprüyle bağlanır. Spada Gölü’ndeki küçük adacıkta ünlü Konfüçyus Tapınağı, Büyük Buda Pagodası, Ho Chi Minh Anıtmezarı, vb başlıca tarihsel ve dinsel yapılardır.

Tarihi: Hanoi, ilk kez 7. yüzyılda Vietnam’ın Çinli yöneticiler tarafından başkent olarak kullanıldı. Çince adlarıyla Dong Kinh ya da Tong King, daha sonra Avrupalılar arasında tüm bölge için Tonkin olarak anıldı. 11. yüzyıl başlarından 18. yüzyıl sonlarına kadar bağımsız Vietnam Krallığı’na başkentlik yaptı. 1884’te, Vietnam toprakları Fransızların eline geçince, bu kez Fransız Çinhindi’nin başkenti oldu. İkinci Dünya Savaşı’nda, Japon işgali (1940-1945) sırasında, Müttefikler tarafından yoğun biçimde bombalandı. (1943-1945). 2 Eylül 1945’te Viet-Minh kuvvetlerince kurtarıldı. Çinhindi Savaşları (1946-1954) sırasında Fransızlar, bölgenin denetimini ellerinde tuttular. Bu dönemde kent, Fransız Viet Minh kuvvetleri arasında önemli çatışmalara sahne oldu. 1954 Temmuz’unda toplanan Cenevre Konferansının ardından Fransa, Vietnam’ dan çekildi. Hanoi, Kuzey Vietnam’ın başkenti olarak duyuruldu. ABD-Vietnam Savaşı’nda (1965-1972) hava saldırılarından önemli bir zarar görmedi.

Temmuz 1976’da, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da başkent konumunu korudu.

Vanuatu Bayrağı

Vanuatu

Büyük Okyanus’un Güneybatı Bölümü’nde ki adalar topluluğudur. Büyük Okyanus’un «Melanezya» kesiminde olan Vanuatu, Yeni Kaledonya Adaları’nın kuzeydoğusunda ve Fiji Adası’nın batısında Avustralya ile Yeni Zelânda’nın arasındadır. Eski sömürge döneminde Yeni Hebrid Adaları olarak isimlendirilmiştir.

Advertisement

Yüzölçümü: 14.592 \displaystyle k{{m}^{2}}

Başkenti: Port Vila

Vanuatu’nın çoğu volkaniktir. En önemli adaları Malekula, Espiritu Santo, Tana Ambrim, Epi ve Pentecost adlarını taşır.

Sıcak, nemli ve tropikal bîr iklimi olan Vanuatu bu bölgeye has gür bir bitkî örtüsü ile kaplıdır. Başlıca ürünlerî, hindistan cevizi, pamuk, kahve, kakao ve çeşitli tropik ülkelerde yetişen meyvalardır.

Tarih. — Vanuatu 1606’da, Peru’dan buralara gelen bir İspanyol gemicisi olan Pedro de Querios tarafından bulundu. Fakat bundan sonra beyazlar tarafından unutuldu. Adalara ikinci defa 1774’de ayak basan ve yeni birçok küçük adaları bulan İngiliz kaşif James Cook oldu. Bundan sonra Vanuatu dünya atlasında yer aldı.

Uzun bir süre İngiltere’nin sözde himayesi altında kalan Vanuatu, Fransızların da bu gruptan bazı adaları ele geçirmeleri üzerine, 1906’da resmen İngiltere ile Fransa’ya bağlandı. Stratejik önemi dolayısiyle II. Dünya Savaşı’nda Amerika tarafından geçici olarak işgal edilen Vanuatu’ndan Espiritu Santo’da büyük bir hava ve deniz üssü kurulmuştur.

Advertisement

30 Temmuz 1980 tarihinde Fransa ve İngiltere’den bağımsızlığını elde etmiştir.


Leave A Reply