Vahşi Hayat Nedir? Yaşam Kuşakları Özellikleri, Dünya’da Dağılışı

0
Advertisement

Vahşi hayat nedir? Vahşi hayattaki hayvanlar, yaşam kuşakları, özellikleri, Dünya’da dağılış şekilleri nelerdir, hakkında bilgi.

Vahşi hayat

‘Vahşi hayat’, evcilleştirilmemiş bitki ve hayvanlar demektir.

Eğer dünyayı gezecek olsaydınız bir bölgeyle diğeri arasında bitki ve hayvan türlerindeki farklılığı çok net görürdünüz. Bu farklılık, çevre ve iklimden ya da kıtaların büyük kara kütlelerinin birbirinden suyla ayrılarak ortaya çıkmış olmasından kaynaklanır. Her kara parçasındaki bitki ve hayvan milyonlarca yılda evrim geçirmiş (değişmiş) ve kendi çevrelerine uyum sağlamıştır.

Yaşam kuşakları

Dünya altı biyocoğrafik (‘biyocografya’ yaşayan varlıkların coğrafyası anlamındadır) kuşağa ayrıştırılabilir. Her kuşak, genellikle akraba türlere sahip olsa da diğer kuşaklarda olmayan birçok bitki ve hayvana sahip olma eğilimindedir. Farklı kuşaklarda aynı tür doğal yaşam olsa bile genellikle benzer türden farklı hayvanlar yaşar, örneğin, Kuzey Amerika’nın çayırları ve Doğu Avrupa’yla Asya’nın stepleri otlaktır ve bu otlaklarda yazlar sıcak, kışlarsa soğuk geçer, Steplerde yer sincapları ve dağ sıçanları temelde Kuzey Amerika’nın çayır köpekleriyle aynı şekilde yaşar.

ren geyiği

Kaynak: pixabay.com

Bazı durumlarda aynı hayvanlar farklı kuşaklarda bulunabilir. Bu, Kuzey Amerika’nın kuzeyinde, Kuzey Asya’da ve Avrupa’da olur. Bu soğuk bölgelerde bir seyahat yapacak olsanız, küçük hayvanların birçoğunun farklı olmasına rağmen Ren geyiği (karibu), kutup porsuğu ve boz ayıları tüm bölgelerde bulursunuz. Bunun nedeni 10.000 yıl öncesine kadar Kuzeydoğu Asya’yla Alaska arasında bir kara köprüsü bulunmasıdır.

Advertisement

Hayvanlar büyük bir kara kütlesinden diğerine hareket edebilirdi, Deniz bu köprüyü kırdığında Amerika ve Asya hayvanları ayrılmıştır, Ancak çok fazla değişecek kadar uzun süre birbirlerinden uzak kalmamışlardır,

Vahşi hayattaki en büyük farklılıklar, memelilerde görülebilir. Uçabilen kuşlar göç sırasında iki veya daha fazla kuşak arasında hareket eder, Kırlangıç ve alaca doğan gibi bazı türler hemen hemen tüm bölgelerde bulunur, Bitkiler de tohumları rüzgârla, suyla veya kuşlar tarafından (ayaklarına veya gagalarına yapışarak ya da dışkılarının içinde) taşındıkça kuşaklar arasında seyahat edebilirler.

Vahşi Nedir? Sözlük Anlamı

 • “Vahşi”
  1. Yabani
  “Adada vahşi bir kabile varmış, dikkatli davranalım.” – S. F. Abasıyanık
  2. Yırtıcı (hayvan)
  3. Kaba, saygısız, uyum sağlayamayan (kimse)
 • “vahşi hayvan ”
  Ehlîleştirilmemiş hayvan, yabani hayvan
 • “vahşi orman ”
  İnsan ayağı değmemiş büyük orman
CÜMLE İÇİNDE KULLANIMI
 • *** Vahşi yaşam parkurunda yürüyüş yaparak kendimi doğada hissediyorum.
 • *** Avrupa’da ki kraliyet ailelerinin geçmişi vahşi insanlara dayanmaktadır. Bu sebeple kraliyet ailelerinin ayrıcalıkları kaldırılmalıdır.
 • *** Vahşi bir adam kesinlikle laf anlatamazsın.


Leave A Reply