Vajina Kuruluğu Nedenleri Etkileri ve Önleme Yolları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

0

Vajina kuruluğu neden meydana gelir? Vajinal kuruluğun etkileri nelerdir, ne zaman doktora görünmeli, nasıl tedavi edilir?

İnce bir nem tabakası vajinanın duvarlarını kaplar. Bu nem, spermin içinde yaşayabileceği ve cinsel üreme için dolaşabileceği alkali bir ortam sağlar. Bu vajinal salgılar aynı zamanda vajinal duvarı kayganlaştırarak cinsel ilişki sırasında sürtünmeyi azaltır.

vajinal kuruluk

Kadın yaşlandıkça hormon üretimindeki değişiklikler vajina duvarlarının incelmesine neden olabilir. Daha ince duvarlar, nem salgılayan daha az hücre anlamına gelir. Bu vajinal kuruluğa neden olabilir. Hormonal değişiklikler vajinal kuruluğun en yaygın nedenidir, ancak tek nedeni bunlar değildir.

Vajinal kuruluğun etkileri nelerdir?

Vajinal kuruluk vajinal ve pelvik bölgelerde rahatsızlığa neden olabilir. Vajinal kuruluk ayrıca şunlara da neden olabilir:

 • yanma
 • cinselliğe olan ilgi kaybı
 • cinsel ilişkide ağrı
 • ilişkiden sonra hafif kanama
 • ağrı
 • Gitmeyen veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları (İYE)
 • vajinal kaşıntı veya batma

Vajinal kuruluk bir utanç kaynağı olabilir. Bu, kadınların semptomları doktorları veya partnerleri ile tartışmasını engelleyebilir; ancak bu durum birçok kadını etkileyen yaygın bir durumdur.

Vajinal kuruluğun nedenleri

Düşen östrojen seviyeleri vajinal kuruluğun başlıca nedenidir. Kadınlar yaşlandıkça daha az östrojen üretmeye başlar. Bu, perimenopoz adı verilen bir dönemde adetin sona ermesine yol açar.

Bununla birlikte, menopoz östrojen üretiminde azalmaya neden olan tek durum değildir. Diğer nedenler şunları içerir:

 • Emzirme
 • Sigara içme
 • depresyon
 • aşırı stres
 • Sjögren sendromu gibi bağışıklık sistemi bozuklukları
 • doğum
 • sıkı egzersiz
 • pelvise radyasyon, hormon tedavisi veya kemoterapi gibi bazı kanser tedavileri
 • yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması
 • Bazı ilaçlar da vücuttaki salgıları azaltabilir. Ayrıca kuruluk ve tahrişe neden olabileceği gibi vajinal bölgeye sürülen bazı kremler ve losyonlar da olabilir.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Vajinal kuruluk nadiren ciddi bir tıbbi durumu gösterir. Ancak rahatsızlık birkaç günden uzun sürerse veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissederseniz yardım isteyin. Tedavi edilmezse vajinal kuruluk vajina dokularında yaralara veya çatlamalara neden olabilir.

Bu duruma şiddetli vajinal kanama eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım isteyin.

Muayene sırasında doktorunuz, yırtık olup olmadığını veya incelmiş cilt hissini aramak için vajinal duvarları inceleyebilir. Ayrıca zararlı bakterilerin varlığını test etmek için vajinal akıntı örneği de alabilirler.

Ek olarak, hormon testleri, perimenopoz veya menopozda olup olmadığınızı belirleyebilir.

Vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir?

Kuruluğu ve rahatsızlığı azaltmak için vajinal bölgeye uygulanabilecek birçok tezgah üstü kayganlaştırıcı vardır. Bu kayganlaştırıcılar ve nemlendirici kremler ayrıca vajinanın pH’ını değiştirerek idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığını azaltır.

Kadınlar, özellikle vajinal kullanım için tasarlanmış bir kayganlaştırıcı seçmelidir. Yağlayıcı su bazlı olmalıdır. Parfüm, bitki özleri veya yapay renkler içermemelidir. Bunlar tahrişe neden olabilir.

Petrol jeli ve mineral yağ gibi kayganlaştırıcılar, doğum kontrolü için kullanılan lateks prezervatiflere ve diyaframlara zarar verebilir.

Bazı durumlarda, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, östrojen salgılayan bir hap, krem ​​veya halka şeklinde östrojen tedavisi yazacaktır.

Kremler ve halkalar östrojeni doğrudan dokulara bırakır. Sıcak basmaları gibi diğer rahatsız edici menopoz semptomlarınız olduğunda hapların kullanılması daha olasıdır.

Pek çok ürün hassas vajinal cildi tahriş edebileceğinden, durum devam ederse bir doktorun ofisinde değerlendirme ve tedavi tavsiyesi almak önemlidir.

Vajinal kuruluğu nasıl önleyebilirim?

Tahriş edici ürünler kullanmaktan kaçının. Nonoyxnol-9 veya N-9 içeren prezervatiflerden kaçının. Vajinal kuruluğa neden olabilecek bir kimyasalları var. Vajinadaki yaş veya üremeyle ilgili değişikliklerin önlenemeyeceğini bilmek önemlidir.

Özetle;

Vajinal kuruluk vajinal ve pelvik bölgelerde rahatsızlığa neden olabilir. Bu durumun birkaç nedeni vardır. Vajinal kuruluk nadiren ciddidir ve tedavisine yardımcı olabilecek birkaç tedavi vardır. Bunu önlemeye yardımcı olabileceğiniz yollar da vardır. Bununla birlikte, geçmeyen vajinal kuruluk yaşarsanız, doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilmeleri için bunu doktorunuzla görüşün.


Leave A Reply