Vajinal Akıntı Neden Olur? Rengine Göre Neyin Belirtisidir ve Tedavisi

0

Vajinal akıntının nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Vajinal akının rengi ve kıvamına göre işaret edebileceği hastalıklar.

Vajinal akıntı çoğunlukla normal ve düzenli bir durumdur. Bununla birlikte, bir enfeksiyona işaret edebilecek belirli akıntı türleri vardır. Anormal akıntı sarı veya yeşil olabilir, yoğun kıvamda veya kötü kokulu olabilir.

Mantar veya bakteriyel bir enfeksiyon genellikle anormal akıntıya neden olur. Olağandışı görünen veya kötü kokan herhangi bir akıntı fark ederseniz, teşhis ve tedavi için doktorunuza görünün.

vajinal akıntı

Vajinal akıntı türleri

Birkaç farklı vajinal akıntı türü vardır. Bu türler renklerine ve yoğunluklarına göre kategorize edilir. Bazı akıntı türleri normaldir. Diğerleri, tedavi gerektiren altta yatan bir durumu gösterebilir.

Beyaz

Özellikle adet döngünüzün başında veya sonunda biraz beyaz akıntı olması normaldir. Ancak akıntıya kaşıntı eşlik ediyorsa ve yoğun, süzme peynir benzeri bir kıvam veya görünüme sahipse bu normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir. Bu tür bir akıntı, bir mantar enfeksiyonunun bir işareti olabilir.

Berrak ve sulu

Berrak ve sulu bir akıntı tamamen normaldir. Ayın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir. Özellikle egzersizden sonra ağır olabilir.

Berrak ve esnek

Akıntı berrak, ancak esnek ve sulu değil de mukoza benzeri olduğunda, muhtemelen yumurtlama döneminde olduğunuzu gösterir. Bu normal bir akıntı türüdür.

Kahverengi veya kanlı

Kahverengi veya kanlı akıntı, özellikle adet döngünüz sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıktığında genellikle normaldir. Sürenizin sonunda geç bir akıntı kırmızı yerine kahverengi görünebilir. Ayrıca adetler arasında az miktarda kanlı akıntı yaşayabilirsiniz. Buna lekelenme denir.

Regl döneminizin normal zamanında lekelenme meydana gelirse ve yakın zamanda korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, bu hamileliğin bir işareti olabilir. Hamileliğin erken bir aşamasında lekelenme, düşük yapma belirtisi olabilir, bu nedenle doktorunuzla görüşülmelidir.

Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı, endometriyal veya rahim ağzı kanserinin bir işareti olabilir. Miyomlar veya diğer anormal büyümeler gibi başka sorunlar olabilir. Bu nedenle yıllık pelvik muayene ve Pap smear yaptırmak önemlidir. Jinekoloğunuz bu prosedürler sırasında servikal anormallikleri kontrol edecektir.

Sarı veya yeşil

Sarı veya yeşil akıntı, özellikle kalın veya hoş olmayan bir kokuyla birlikte olduğunda normal değildir. Bu tür bir akıntı, trikomoniyaz enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla yayılır.

vajinal akıntı

Vajinal akıntının nedenleri

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Vücudunuzun vajinayı temizleme ve koruma yöntemidir. Örneğin cinsel uyarılma ve yumurtlama ile akıntının artması normaldir. Egzersiz, doğum kontrol hapı kullanımı ve duygusal stres de neden olabilir.

Anormal vajinal akıntı genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz, oldukça yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Bazı durumlarda hiçbir belirti vermemesine rağmen, güçlü, kötü ve bazen balık kokulu bir vajinal akıntıya neden olur. Oral seks yapan veya birden fazla cinsel eşi olan kadınların bu enfeksiyona yakalanma riski daha yüksektir.

Trichomoniasis

Trichomoniasis başka bir enfeksiyon türüdür. Tek hücreli bir organizmadan kaynaklanır. Enfeksiyon genellikle cinsel temasla yayılır, ancak havlu veya mayo paylaşılarak da bulaşabilir. Kötü bir kokuya sahip sarı veya yeşil bir akıntıya neden olur. Ağrı, iltihaplanma ve kaşıntı da yaygın semptomlardır, ancak bazı kişilerde herhangi bir belirti görülmez.

Mantar enfeksiyonu

Bir mantar enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hissine ek olarak beyaz, süzme peynir benzeri akıntı üreten bir enfeksiyondur. Mantarın vajinada bulunması normaldir ancak bazı durumlarda büyümesi kontrolden çıkarak çoğalabilir. Aşağıdakiler mantar enfeksiyonu olasılığınızı artırabilir:

  • stres
  • şeker hastalığı
  • doğum kontrol haplarının kullanımı
  • gebelik
  • antibiyotikler, özellikle 10 günden uzun süreli kullanım
Belsoğukluğu ve klamidya

Belsoğukluğu ve klamidya, anormal bir akıntı oluşturabilen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Genellikle sarı, yeşilimsi veya karışık renktedir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), genellikle cinsel temas yoluyla yayılan bir enfeksiyondur. Bakteriler vajinaya ve diğer üreme organlarına yayıldığında ortaya çıkar. Ağır, kötü kokulu bir akıntı oluşturabilir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) veya rahim ağzı kanseri

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu cinsel temasla yayılır. Rahim ağzı kanserine yol açabilir. Hiçbir belirti olmasa da, bu kanser türü hoş olmayan bir koku ile kanlı, kahverengi veya sulu bir akıntı oluşturabilir. Rahim ağzı kanseri, yıllık Pap smear ve HPV testi ile kolayca taranabilir.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Diğer bazı semptomların yanında olağandışı bir akıntı yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunları içerir:

  • ateş
  • karın ağrısı
  • açıklanamayan kilo kaybı
  • yorgunluk
  • artan idrara çıkma

Akıntının normal olup olmadığı konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzu görmek için randevu alın.

Bir doktor randevusunda ne beklemeli?

Anormal vajinal akıntı için doktorunuzu gördüğünüzde, pelvik muayene de dahil olmak üzere fizik muayene yaptıracaksınız. Doktorunuz ayrıca belirtileriniz, adet döngünüz ve cinsel aktiviteniz hakkında size birkaç soru soracaktır. Çoğu durumda, bir enfeksiyon fiziksel veya pelvik muayene ile tespit edilebilir.

Doktorunuz sorunu hemen teşhis edemezse, bazı testler isteyebilir. Doktorunuz, HPV veya rahim ağzı kanserini kontrol etmek için rahim ağzınızdan bir sıyrık almak isteyebilir. Akıntınız, bulaşıcı bir ajanı tespit etmek için mikroskop altında da incelenebilir. Doktorunuz akıntının nedenini size söyleyebildiği zaman, size tedavi seçenekleri verilecektir.

Vajinal akıntı için evde bakım

Enfeksiyonları önlemek için iyi hijyen uygulayın ve nefes alabilen pamuklu iç çamaşırı giyin. Yararlı bakterileri ortadan kaldırarak akıntıyı daha da kötüleştirebileceği için antiseptikli su kullanmayın. Ayrıca, tek eşli olun.

Antibiyotik alırken mantar enfeksiyonu olasılığını azaltmak için canlı ve aktif kültürler içeren yoğurt yiyin. Bir mantar enfeksiyonunuz olduğunu biliyorsanız, reçetesiz satılan bir mantar enfeksiyonu kremi veya fitil ile de tedavi edebilirsiniz.


Leave A Reply