Valküreler Operası Konusu Özeti ve Karakterleri, Richard Wagner

0
Advertisement

Valküreler Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Valküreler Operasının konusu, özeti, karakterler hakkında bilgi.

VALKÜRELER (DİE WALKÜRE)

Üç perdedir.

Metin Yazarı: Richard Wagner
Bestecisi: Richard Wagner
İlk oynanış: 1870 Münih.

Başlıca kişiler:

Siegmund (Tenor), Sieglinde (Soprano), Hunding (Bas), Wotan (Basbariton), Brünnhilde (Soprano), Fricka (Mezzosoprano) ve Wotan’in Tanrıça Erda’dan savaşçı kızları Valküreler.

Konusu:

Fırtınalı bir gece genç Siegmund yaralı ve bitkin bir halde Hunding’in evine sığınır. Hunding’in eşi Sieglinde delikanlıya su ve yemek verir, yarasını sarar. Biraz sonra gelen Hunding yaralının öyküsünü öğrenmek ister. Siegmund zorla evlendirilmek istenen bir kızı savunmak amacıyla savaşmış, kılıcı kırılınca kaçmıştır. Waelsung ailesinden gelmektedir. Bir gün babasıyla avdan dönmüşler, annelerinin öldürüldüğünü, kızkardeşinin kaçırıldığını görmüşlerdir. Siegmund’un savaştığı kişilerin Hunding’in akrabaları olduğu anlaşılır, adam ona çabuk iyileşmesini, ertesi sabah kendisiyle dövüşeceğini söyleyerek gider.

Advertisement

Biraz sonra Sieglinde gözükür. Kocasını uyutup gelmiştir. İki genç sevgi dolu bir sesle konuşmaya koyulurlar. Sieglinde kütüğe saplı duran bir kılıcın geçmişini anlatır; düğün gecesi bir ihtiyar gelmiş, kılıcı kütüğe saplamış, silahın onu kütükten çıkarana ait olacağını söylemiştir. Siegmund kılıcı bir çekişte çıkarır. İki gencin de soyu ortaktır, ikisi de Wotan’in insandan olma çocuklarıdır. Perde birbirlerinin kollarına düşerlerken kapanır. Wotan iki adam arasındaki çarpışmada Siegmund’un başarısını sağlamak için kızı Brünnhilde’ye emir verir. Beri yanda eşi Tanrıça Fricka delikanlının evlilik kutsallığını bozduğu için cezalandırılması taraftarıdır.

Wotan’a bakılırsa tanrıların sonu yaklaşmaktadır, Siegmund onun tek umududur. Fakat Fricka’nın dediği olacaktır. İki düşman çarpışırken Brünnhilde kalkanıyla Siegmund’u korumaya kalkarsa da Wotan mızrağını savurarak kılıcını kırar, Hunding silahsız Siegmund’u öldürür, Wotan bir el işaretiyle Hunding’i de cansız yere yıkar. Brünnhilde kırık kılıcı ve Sieglinde’yi alıp kaçmıştır. Kardeşlerine sığınarak yardımlarını ister, fakat kızlar babalarından korkmaktadırlar. O zaman Sieglinde’ye bir erkek çocuk doğuracağını bildirir, adını «Siegfried» koymasını tembihler, kırık kılıcı vererek ormana yollar. Wotan gözükür, Brünnhilde’ye emrini dinlemediği için kızmıştır, onu etrafı ateşle çevrili Walküre kayasında gerçek bir kahraman gelip uyandırıncaya kadar uykuya mahkum eder.

Tanınmış bölümler:

«Ein Schwert verhiess der Vater» (Siegmund-Sieglinde), «Wotan- Fricka ikilisi», «Üçüncü Perde Önmüziği», «Leb’ woh! du kühnes, herrliches Kind» (Woltan’in Brünnhilde’ye vedaı), «Ateş Sihri Müziği».


Leave A Reply