Varto Nerededir?

0
Advertisement

Varto nerededir? Varto hangi ilimize bağlıdır? Varto ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

vartoVarto; Muş İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Çaylar, Karaköy), 84 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; kuzeyden Erzurum’un Tekman ve Hınıs, doğudan ilin Bulanık, güneyden Merkez, batıdan Bingöl’ün Solhan ve Karlıova ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları dağ ve yaylalarla kaplıdır. Kuzeyde Bingöl Dağlan’nın uzantıları üzerinde yükselti 3.193 m, güneybatıda 2.500 m, doğuda 2.350 m’ye ulaşır. Dağlar arasında yaylalar geniş alanları kaplar. Hasanova Suyu, ilçenin en önemli ırmağıdır. Kaynağını Bingöl Dağları’ndan alır, birçok dereyle beslenir ve Murat Irmağı’na katılır. Hasanova Vadisi (1.400 m) bir çöküntü hendeğidir. Tarım alanlan bu vadide yer alır. Hamurpet (3 km2) Bingöl Dağları eteğindeki Küçük Hamurpet (2 km2) gölleri oldukça derindir, kar ve kaynak sularıyla beslenirler, fazla sularını Hasanova Suyu’na akıtan göller, alabalık yönünden zengindir. İklim karasaldır; yazlar sıcak, kışlar çok soğuk ve kar yağışlıdır. Yağışlar ilkbahar ve sonbaharda yoğundur. Yıllık ortalama sıcaklık 9.5°C, yağış tutan 887 mm’dir. Bozkır bitkileri ve çayır otlan bitki örtüsünü oluşturur. Dağ yamaçlarında seyrekleşmiş meşe toplulukları, ırmak boylarında kavak ve söğüt ağaçları görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut, mercimek, elma, armut, başlıca tarım ürünleridir. Sığır, koyun beslenir.

Bingöl Dağları eteğinde, deniz düzeyinden 1.500 m yükseltide Muş-Erzurum Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi il merkezine 62 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply