Vatan Sevgisi Hakkında Yazı – Vatan Sevgisini Anlatan Yazı Örneği

0

Vatan sevgisi ile ilgili olarak yazılmış güzel bir yazı. Vatan sevgisi ne demektir, vatanımızı seviyorsak düşünce yapımız ne olmalıdır?

Atatürk'ün Vatanı İçin Savaşmayanlar İçin Söylediği Söz

Advertisement

Vatan Sevgisi Hakkında Yazı

KAN ve TER

Hepimiz vatanımızı severiz, hem de pek çok. Çünkü vatan, yalnızca bir toprak parçası değil, ataların mezarlarının bulunduğu, anılarımızın yaşadığı, her türlü nimetinden yararlandığımız bir yerdir. Onu yüceltmek, uygarlığın doruğuna çıkartmak için canla başla çalışır, gerekirse uğrunda ölürüz. Tevfik Fikret ne güzel söylemiş :

«Vatan senden hayat umar,
Sen yaşarken o canlanır.
Vatan için ölmekte var,
Fakat borcun yaşamaktır.»

Ama, «Vatanım için ölürüm diyerek ateşe atılmak, vatanı sevmek demek değildir. Bir tek insanın bile vatan için büyük değeri vardır. Zira vatanı kişiler yaşatır. Kişiler olmazsa vatan da olmaz. Vatanı sevmek demek, gerektiği yerde kanını, gerektiği yerde terini akıtmak demektir.

Bu vatan, «Bir gül bahçesine girer gibi kara toprağa girenlerin» olduğu kadar, yollar, fabrikalar, evler, barajlar yapan ve dantelâlar örenlerindir de… Ölmeden evvel ona olan borçlarımızı ödemeliyiz. Bu vatanı yüceltmeliyiz, bu vatanın yüksek çıkarlarına katkıda bulunmalıyız karınca kararınca. Hepimiz ölürsek bu vatanı kim yüceltir? Kim onu bugünkü uygarlık düzeyine çıkarabilir?

Advertisement

Bu devir, emek ve ter devridir. Emek verecek, ter dökecek, fakat vatanımıza olan borcumuzu mutlak ödeyeceğiz. Yoksa, bu dünyaya gelmenin hiçbir değeri, hiç bir anlamı kalmaz.


Leave A Reply