Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

0

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyonlar. Vatan nedir? Vatan nasıl tanımlanır ve vatan sevgisi nasıl anlatılır? Vatan sevgisi ile ilgili güzel bir yazı / kompozisyon.

VATAN SEVGİSİ

Advertisement

1873 Yılının ılık bir bahar gecesiydi. Namık Kemal‘in «Vatan Yahut Silistre» adlı oyunu ilk kez seyircilere gösterilmişti. Son perde kapanınca, tiyatroyu dolduran halk, avuçlarını patlatırcasına alkışlamaya başladı. Çünkü yazarın vatan tutkusunu dile getiren yapıtı seyirciyi heyecanlandırmıştı. Fakat devrin baskılı idaresi, halkın aşırı alkışını bile çok görüyordu. Hele vatan sevgisi ve özgürlük tutkusunun yayılması istenilir şey değildi.

Böylece Namık Kemal, tutuklanıp sürüldü; oyun da yasaklandı. Baştakiler, halkın kalbinde yanan vatan sevgisini söndüreceklerini umuyorlardı. Fakat bir kez coşan halk, kolay kolay durdurulamazdı. Çünkü onlardaki Vatan sevgisi, çok öncelerden, atalarından geliyordu. Oyun, bu sevgiyi körüklemeye yaramıştı.

Vatan, ortak çıkarlarımızın toplandığı, sorunlarımızın çözümlendiği, her köşesinde anılarımızın bulunduğu bir yuvadır; bir ana kucağıdır. Böyle bir sevgili için gerekirse seve seve ölüme gidilmez mi?

«Gel kardeşim, annen sana muhtaç, ona koşmak,

Advertisement

Koşmak ona, kurtarmak o bibahtı vazifen.

Karşında göğüs bağır açık, ölgün, yatıyor bak,

Onsuz yaşamaktansa beraber ölüş ehven.»

diyen şair, yerden göğe kadar haklıdır. Vatan, böyle sevilen, böyle kutsal bir varlık olmasaydı, uğrunda bu kadar kan dökülür müydü? Bu kutsal varlığı sevmek ve kalkındırmak en yüce görevimizdir.

Vatanımızın bize ihtiyacı olduğunu biliyoruz; omuzlarımıza yüklenen sorumluluğun büyüklüğünü de biliyoruz. Onu, bu yüzyılın uygarlık düzeyine çıkartmak için gece gündüz çalışacak, gerektiği an uğrunda öleceğiz. Vatanım için verecek bin canım olsaydı, binini de vermekte hiç duraksamazdım. Yeter ki o yücelsin, o yaşasın.

Vatan Sevgisi

Advertisement

VATAN

Vatan, insanın doğup büyüdüğü yerdir. Vatanı nasıl anlatmalı? Sadece adı aşk, kıskançlık ve gururla karışık, bilinmeyen ani bir ateşle ruhları dolduran bu hazineyi birkaç kelimeye nasıl sığdırmalı? Vatan! Vatan! Vatan!

Yani çocukluğun ilk izlenimleri; büyükannelerin, büyükbabaların hatıraları ve onların büyük bir ilgiyle dinlenilen masalları; dünyaya gelen bir insanla, onu kucaklayan toprak arasında karşılıklı ilk tebessüm, anadilinin tatlı mırıltıları, aynı tepelerin, aynı vadilerin ve aynı gökyüzünün uzun zaman ve hep aynı zevkle seyredilmesi… Vatan!

Bir hikaye sayfası üzerinde bir kalbin ilk çarpıntıları, genç bir insanın esrarengiz bir varlığa, onu sevdiğini ifade eden ilk yeminleri, nihayet ona hizmet etmenin verdiği gurur; mesut ve huzur dolu bir ihtiyarın torunlarının gününü görmesi ve kabrinde kendisini bir yabancının rahatsız etmeyeceğine dair duyduğu itimat. Vatan!…

Savaş meydanlarında bitap düşmüş yüzlerce elin, ateş ve ölüler arasında canlarını yitirme bahasına da olsa yere bırakmadıkları bayrak; Vatan!

Büyük bir memleketin bağımsız topraklarında hür adımlarını çınlatan bir halk; bütün bunlar hatta daha fazlasıyla ve mükemmel bir ifadeyle, Yaradanın insan kalbine bahşettiği en aziz ve en kutsal şeylerin toplandığı yerdir.


Leave A Reply