Vatikan Şehri Hakkında İlginç Bilgiler – Gerçekler

0

Dünyanın en küçük şehir devletlerinden ve katolik dünyasının merkezi konumundaki Vatikan şehri hakkında ilginç bilgiler, tarihçesi ve özellikleri

vatikan

Kaynak: pixabay.com

Vatikan Şehri Hakkında İlginç Bilgiler – Gerçekler

Vatikan, dünyanın en küçük ülkesidir.

İtalya’nın 2 kilometrelik sınırıyla çevrili Vatikan, 100 dönüm kadar olan bağımsız bir şehir devletidir ve bu büyüklük New York Central Park’ın sekizde biri kadardır. Vatikan, başındaki papa ile mutlak bir monarşi olarak yönetiliyor. Vatikan kendi parasını, kendi pullarını basar, pasaport ve plaka çıkarır, medya yayınları işletir ve kendi bayrak ve marşına sahiptir. Müze giriş ücretleri, pul ve hediyelik eşya satışları ve bağışlar Vatikan’ın gelirini oluşturur.

Advertisement
vatikan

Kaynak: pixabay.com

İsviçreli Muhafızlar

1506 yılında Papa Julius II tarafından kurulan Pontifikal İsviçreli Muhafız (Vatikan muhafızı) başlangıçta Papa’ya kişisel koruma olarak kullanıldı, şu anda Vatikan’ın askeri gücü olarak görev yapıyorlar. İsviçreli bir muhafız olmak için en az 1,74m (5’8,5 ”) boyunda, Erkek, Katolik, 19 ila 30 yaşları arasında, İsviçre ordusunda temel eğitimi tamamlamış ve elbette ki İsviçreli olmak gerekiyor.

vatikan

Kaynak: pixabay.com

Kadın Papa Var Mıydı?

Mainz’da doğan John Anglicus, iki yıl, yedi ay ve dört gün boyunca papalık yaptı. John’un aslında kadın olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre, Joan / John, bir yandaşı tarafından Atina’ya götürüldü ve erkek kılığına girdi. Joan son derece parlak bir bilgindi ve toplumda hızla yükseldi. Roma’daki ustalar ve öğrenciler arasında hızla yükseldi ve sonrasında Papalık için herkesin tercihi oldu.

Vatikan Şehri’nin 600 vatandaşının çoğunluğu yurtdışında yaşıyor.

2011 itibariyle, Vatikan vatandaşlığına sahip kişilerin sayısı 594 olarak açıklandı. Bu sayıya 71 kardinal, 109 İsviçre Muhafızlarının üyesi, 51 din adamlarının üyesi ve Vatikan duvarlarının içindeki bir rahibe dahildi. Bununla birlikte, en büyük vatandaş grubu, dünyadaki diplomatik pozisyonlardaki din adamlarının 307 üyesiydi.

Papanın Yetkileri

Papa, kalıtsal olmayan seçilmiş bir hükümdardır ve Vatikan Devleti üzerinde tam bir yargı, yürütme ve yasama kontrolüne sahiptir – şu anda Avrupa’daki tek mutlak hükümdar olduğu anlamına gelir. Yeni seçilen Papa’nın üzerinde durduğu balkona “Benediction Loggia” adı verilir. Bu balkondan Papa, dünyayı ve şehri ilk kutsaması olan “Urbi et Orbi” yapar ve milyonlar izler.

Advertisement
vatikan

Kaynak: pixabay.com

Vatikan Müzeleri

Vatikan Şehri’ndeki müzeler 9 mil uzunluğuna sahiptir ve eğer gezen bir kişi her tabloyu bir dakika incelemeye kalksa, tüm müzeyi gezmesi 4 yıl kadar sürer. Vatikan, dünyanın en ünlü sanat eserleri ve resimlerinin bazılarına sahiptir.

Kütüphanesi

Vatikan Şehri’ndeki kütüphane 1475 yılında kuruldu ve dünyanın en eski kütüphanesidir. Kütüphanede dünyanın en geniş koleksiyonu vardır. Kitap sayısı 1.1 milyondur.

Vatikan Gözlemevinin Arizona’da teleskopu var

Roma genişledikçe, şehirden gelen hafif kirlilik, şehirden 15 mil uzaklıkta bulunan Castel Gandolfo’daki papalık yazlık evinde bulunan Vatikan Rasathanesi’ndeki astronomların gece gökyüzünü görüntülemelerini zorlaştırdı, böylece 1981’de Tucson, Arizona merkezinde ikinci bir gözlemevi açıldı. Vatikan, güneydoğu Arizona’daki Graham Dağı’nın üstüne oturan son teknoloji ürünü bir teleskopla astronomik araştırmalar yapıyor.

Vatikan ve Filipinler, boşanma yasası olmayan tek iki ülke. Boşanmaya izin verilmiyor.


Leave A Reply