Vehbi Cem Aşkun Kimdir? Sivaslı Yazarın Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Vehbi Cem Aşkun kimdir ve ne yapmıştır? Vehbi Cem Aşkun hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir? Vehbi Cem Aşkun’un yazdığı kitaplar ve çalışmaları.

Vehbi Cem Aşkun

Vehbi Cem Aşkun (1909 – 8 Ocak 1979)

1909 Sivas doğumlu. Babasının adı Ömer Lütfi, annesinin adı Huriye’dir. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladıktan sonra İzmir Erkek Öğretmen Okulunu bitirdi. 1937 Gazi Eğitim Enstitüsünün Türkçe Bölümünden mezun oldu.

Aşkun, yazı hayatına ciddi manada İzmir Öğretmen Okulunda okuduğu yıllarda başlamıştır. İlk yazılarım bu ilde çıkan Hizmet, Ahenk, Yeni Asır, Anadolu ve Halkın Sesi adlı gazetelerde yayımlamıştır. 1938 Sivas’a gelince burada çıkan Kızılırmak, Sivas Postası ve Ülke gibi gazetelerde yazmıştır.

Folklorculuğun yanı sıra iyi bir şair, iyi bir öğretmendi. Meslekî çalışmalarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığınca takdirnameyle ödüllendirilmiş; aynı zamanda Türk Dil Kurumu ve Eskişehir Öğretmenler Derneği üyeliğine seçilmiştir. Aşkun, ölümünden bir süre önce birkaç folklorik eser hariç bütün kitaplarını Sivas Cumhuriyet Üniversite-si’ne bağışlamıştır. Otuza yakın basılmış eseri vardır. Folklorun dışında çocuk edebiyatı, tarih, roman, aşık edebiyatı gibi alanlarda eserler vermiştir. Yıllar süren çalışmalarını “Sivas Folkloru” adıyla yayımlamıştır.

Üç çocuk babası olan Aşkun, 8 Ocak 1979 yılında Eskişehir’de öldü.

Advertisement

Yazarın Hayatı Video

Şair, yıllarca yaptığı eğitimciliğinden dolayı, hep çocuklarla iç içe bulunmuştur. Bu kitapta yer alan çeşitli konulardaki şiirler, hep bu iç yakınlığın, çocuklara duyulan sevginin birer göstergesidir. Şair bunu 1942 yılında yazdığı şiirinde şöyle dillendirmektedir

Küçük Okurlarıma:

“Ömrümü verdim size,
Aşığım sesinize,
İnandım sevginize,
Sevimli çocuklarım.

Bulunmaz benim kadar.
Daha mesut, bahtiyar,
Sizinle geçti yıllar,
Sevgili çocuklarım…

………………

Advertisement

Gayrette olun arı,
Yurdun sizsiniz varı,
Size yazdım bunları.
Okuyun çocuklarım.


Leave A Reply