Venlafaksin HCL İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Venlafaksin HCL ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Venlafaksin HCL yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Venlafaksin HCL neyi tedavi eder?

Venlafaksin HCL

Venlafaksin HCL

Kullanımları

Venlafaksin depresyon tedavisinde kullanılır. Ruh halinizi ve enerji seviyenizi artırabilir ve günlük yaşama olan ilginizi geri kazanmaya yardımcı olabilir. Venlafaksin, serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü (SNRI) olarak bilinir. Beyindeki belirli doğal maddelerin (serotonin ve norepinefrin) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Venlafaksin HCL nasıl kullanılır?

Venlafaksin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde 2 ila 3 kez yiyeceklerle doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca, kafa karışıklığı, ruh hali değişimleri, baş ağrısı, yorgunluk, uyku değişiklikleri ve elektrik çarpmasına benzer kısa duygular gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Yan etkileri azaltmak için dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Bu ilacın faydasını hissetmek birkaç hafta sürebilir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, uyuşukluk, baş dönmesi, ağız kuruluğu, kabızlık, iştahsızlık, bulanık görme, sinirlilik, uyku sorunu, olağandışı terleme veya esneme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: kolay morarma / kanama, cinsiyete olan ilginin azalması, cinsel yeteneğin değişmesi, kas krampları / halsizlik, titreme (titreme).

Advertisement

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: gitmeyen öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, şiddetli / vurma baş ağrısı, siyah / kanlı dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, göz ağrısı / şişme / kızarıklık, genişletilmiş öğrenciler, görme değişiklikleri (geceleri ışıkların etrafında gökkuşağı görmek gibi), nöbet.

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Venlafaksin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya desvenlafaksine; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kanama sorunları, kişisel veya ailevi glokom öyküsü (açı kapanma tipi), yüksek tansiyon, kalp problemleri (kalp yetmezliği, önceki kalp krizi gibi), yüksek kolesterol, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, nöbet bozukluğu, tiroid hastalığı.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle ayakta dururken baş dönmesine daha duyarlı olabilir. Yaşlı yetişkinlerin, özellikle “su hapları” (diüretikler, idrar söktürücüler) kullanıyorlarsa, bir tür tuz dengesizliği (hiponatremi) geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Baş dönmesi ve tuz dengesizliği düşme riskini artırabilir. Yaşlı yetişkinler de bu ilacı kullanırken kanama riski daha yüksek olabilir.

Çocuklar ilacın yan etkilerine, özellikle iştahsızlığa ve kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilacı alan çocuklarda kilo ve boyları izleyin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Ayrıca, hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren beslenme / nefes alma zorlukları, nöbetler, kas sertliği veya sürekli ağlama gibi yoksunluk belirtileri geliştirebilir. Yenidoğanda bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktora bildirin.

Advertisement

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, anksiyete, panik atak gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararlarını ve risklerini derhal doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen / naproksen gibi NSAID’ler, dabigatran / warfarin gibi “kan incelticiler” dahil).

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden iki hafta önce ve en az 7 gün sonra alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar. Örnekler arasında bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi SSRI’lar, duloksetin / milnasipran gibi diğer SNRI’lar dahil), triptofan ve diğerleri yer alır. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Venlafaksin, desvenlafaksine çok benzer. Venlafaksin kullanırken desvenlafaksin içeren ilaçları almayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (amfetaminler için idrar testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply