Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası Nedir? Neden ve Nasıl Kutlanır?

14

Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası ne zamandır ve hakkında yazı, Verem nasıl bir hastalıktır, Veremle savaşın önemi, hakkında bilgi.

Veremle Savaş Eğitimi Haftası

Advertisement

Verem Eğitimi ve Farkındalık HAFTASI

Yılbaşını Takip Eden İlk Pazartesi ile Başlayan Hafta

Her yıl 1 Ocak ile 7 Ocak tarihleri arasında Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu durumun baş sebebi ise Verem hastalığına toplumun tüm kesimlerinin dikkatini çekmektir.

Dünya nüfusunun üçte birlik bir kısmı tüberküloz mikrobuna maalesef enfekte olmuş durumdadır. Virüse enfekte olmuş olan bu kişilerin %10 luk bir kısmı ise hayatları boyunca en az bir kere verem hastalığına yakalanma riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Her yıl 1,5 milyon insan verem hastalığı sebebi ile hayatlarını yitirmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 16 bin insan verem hastalığına yakalanmaktadır.

Verem hastalığına erkekler daha fazla yakalanmaktadırlar. Verem hastalarının yaklaşık olarak %60’ı erkek %40’ı ise kadındır. Verem hastalarının %65’inde ise akciğer tüberkülozu var iken geriye kalan %35’in de ise akciğer organı dışında bu hastalık bulunmaktadır.

Verem belki çok da yaygın değilmiş gibi gelebilir. Tehlikeli bir hastalık değilmiş gibide gelebilir kişilere ancak şunu sakın unutmayın ki verem oldukça tehlikeli ve öldürücü bir hastalıktır ve bu hastalık ile mücadele edilebilir.

Advertisement

Verem hastalığını tanıtma, korunma yollarını öğretme, veremle toplu olarak savaşmayı sağlamak amacı ile her yıl, yılbaşını takip eden ilk Pazartesi günü başlayan hafta “Verem Eğitimi ve Farkındalık HAFTASI” olarak kabul edilmiştir.

Bu hafta boyunca televizyon, radyo, gazete gibi yayın organlarında verem hastalığını tanıtan, korunma yollarını gösteren, veremli hastaların tedavileri ile ilgili yayınlar yapılır. Yurdumuzda yapılan Verem savaş çalışmaları hakkında bilgiler verilir, canlı örnekler gösterilir. Bütün insanların birlik ve beraberlik içerisinde veremle savaş etmesinin önemi açıklanır. Aşı kampanyasına herkesin katılmasını, özellikle yeni doğan bebeklerin verem aşılarının zamanında yaptırılması istenir.

Okullarımızda da verem hastalığı tanıtılır. Bulaşma yolları gösterilir. Korunma yollan üzerinde önemle durulur. BCG aşısının önemi belirtilir. Veremle savaşma yollarında birlik ve beraberliğin, hepimizi başarıya götüreceği vurgulanır. Bu konularda filmler gösterilir. Konuşmalar yapılır, şiirler okunur. Hafta ile ilgili sözler yazılı dövizler duvarlara asılır. Öğrenciler arasında kompozisyon ve resim yarışmaları yapılır. Herkesin bilinçli bir şekilde veremle savaşma yollan gösterilir. Sağlık ve Temizlik, Beslenme kolları, haftanın en faydalı bir şekilde geçmesi için var gücüyle çalışırlar. Arkadaşlarına faydalı olacak çalışmalar yaparlar.

VEREM HASTALIĞI

Verem Savaş Eğitim haftası resimleri

İnsanlardan insanlara, hayvanlardan insanlara geçen bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olan vereme, halk arasında “ince hastalık” denir. Tıptaki adı, “TÜBERKÜLOZ”dur. Mikrobunu, bir Alman doktor olan “ROBERT KOCH” bulmuştur. Bu yüzden verem mikrobuna “Koch Basili” denir.

Verem mikropları, zayıf insan vücuduna kolaylıkla yerleşir. Kısa sürede vücutta yayılır. İnsan sağlığını tehlikeye sokar. Verem hastalığı, vücutta ilerlemiş duruma geldikten sonra tedavisi çok güç yapılır. İleri vakalarda tedavi de iyi sonuç vermez.

Advertisement

Önemli olan, hastalığa yakalanmamak için zamanında tedbir almaktır. Dünyada ve yurdumuzda yeni doğan çocuklara BCG verem aşısı yapılmaktadır. Bu aşı, veremi kökünden kazıyan en sağlıklı ve güvenilir yoldur. Verem savaş Dispanserleri ve ekipleri yurdumuzda geniş bir tarama ve savaş kampanyası açmıştır. Köy köy dolaşan sağlık ekipleri, vatandaşları kontroldan geçirmiş, aşılarını yapmış, gereken tedavi yollarını titizlikle gerçekleştirmiştir. Okullarımız bu çalışmaların en disiplinli yapıldığı yerlerdir. Yurdumuzun her tarafında yapılan verem savaş çalışmaları iyi sonuçlarını vermiştir.

Şunu hiç unutmamak gerekir; verem sinsi bir hastalıktır, zayıf vücutları bulunca, hemen oraya yerleşir ve çoğalır. Bunun için dengeli beslenmeye çok dikkat etmeliyiz.

Verem Savaş Eğitim haftası resimleri

Verem hastalığı, kişiden çok toplumun hastalığı yani bulaşıcı ve çabuk yayılan bir hastalıktır. Dünyada ve yurdumuzda en çok görüleni Akciğer Tüberkülozudur. Verem hastalığı, zamanında anlaşılır ve tedbir alınırsa, tedavisi çok kolay olan bir hastalıktır. Şüphe duyulduğu zaman hemen bir sağlık kuruluşuna, Verem Savaş Dispanserlerine, doktora başvurmalıyız.

Verem hastalığının belirtileri şunlardır:
 • 1. Geceleri terleme ve ateşin yükselmesi.
 • 2. Kesik kesik öksürükler. Balgam çıkarmak. Balgamda kan görülmesi.
 • 3. Halsizlik, yorgunluk ve belirgin görüntülerdir.

Verem hastalığını ve mikrobunu iyi tanımak, korunmamızı daha bilinçli duruma getirir. Hastalığa karşı gerekli önlemleri zamanında almamızı sağlar.

İnsanlara en faydalı ve yakın olan ineklerimizin sütünden verem hastalığının kolaylıkla insanlara geçtiğini unutmayalım. O halde hayvanlarımızın özellikle ineklerimizin sağlıklı olması, veremle savaş zincirinin bir halkasıdır. Sütleri kaynatmadan içmeyelim. Pastörize edilmiş sütler, çok sağlıklı ve besleyicidir.

Süt en önemli temel besin maddemizdir. Vücudumuzu güçlendiren süt, aynı zamanda bizi vereme karşı korur. Hepimizin doğar doğmaz ilk ve tek besinimiz olan sütü, hayatımız boyunca alalım. Sütten yapılan besin maddelerini bol bol kullanalım. Sevgili çocuklar, iyi kaynatılmış veya pastörize edilmiş bir bardak sütün faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Verem Savaş Eğitim haftası resimleri

Verem hastalığına yakalanmak istemiyorsak ki hepimizin tek amacı budur. Şunları unutmayalım:
 • a. Daima temiz havalı yerlerde bulunalım.
 • b. Soğuklardan korunalım.
 • c. Dengeli beslenelim. Vücudumuzu devamlı güçlü yapalım.
 • ç. Verem Savaş taramalarına ve BCG aşı kampanyasına severek katılalım. Çevremizdekilerin katılmasını sağlayalım.
 • d. Erken teşhisin en büyük kurtarıcı olduğunu unutmayalım.
 • e. Sigara, içki, kumar gibi kötü alışkanlıklar verem hastalığını vücudumuza çağıran en büyük düşmanlardır. Bu düşmanlarla da savaşalım, yanımıza uğratmayalım.

Biz güçlü, bilgili ve bilinçli olduğumuz sürece, verem ve diğer hastalıklar ortadan kalkar. Bütün insanlık sağlıklı mutlu bir hayata kavuşur.

Milletimizin güçlü olması, sağlıklı insanlarla gerçekleşir. “Sağlam kafa, sağlam vücutta olur.” sözünü de unutmayalım. Sağlıklı ve planlı yaşamayı alışkanlık haline getirelim.

Advertisement


14 yorum

 1. bu biligiler sayesinde inşallah ALLAH ıma yalvarıyorum inşallah birinci olurum ALLAH hepinizden razı lsun bu dünyada ki bütün hastalara ALLAH şifa versin AMİN 😀

 2. ben herkese tavsiye ediyorum çooooooooooooooooooooooook teşekkür edrim siz olmasaydınız biz ne yapıcaktık

Leave A Reply